Z Sejmu do ministerstwa. Czerwiński za Karpińskiego, Nemś za Tomczykiewicza i Niedziela za Gawłowskiego

Z kraju

tvn24Premier ujawniła nowych ministrów zdrowia, sportu i skarbu państwa

Nowym ministrem skarbu będzie Andrzej Czerwiński - poinformowała premier Ewa Kopacz. Zastąpi na tym stanowisku Włodzimierza Karpińskiego, który w ubiegłą środę złożył dymisję. Anna Nemś będzie nowym wiceministrem gospodarki, a do resortu środowiska trafi Dorota Niedziela.

Czerwiński to samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł na Sejm IV, V i Vi kadencji. Specjalista w dziedzinie energetyki.

Włodzimierz Karpiński był ministrem skarbu od kwietnia 2013 roku. Karpiński zrezygnował z funkcji w rządzie w minioną środę, wraz z ministrami: zdrowia Bartoszem Arłukowiczem, sportu Andrzejem Biernatem; wiceministrami: skarbu Rafałem Baniakiem, środowiska Stanisławem Gawłowskim, gospodarki Tomaszem Tomczykiewiczem. Z funkcji szefa doradców premiera odchodzi Jacek Rostowski, a z funkcji koordynatora służb specjalnych - Jacek Cichocki (pozostaje szefem KPRM). Decyzję o rezygnacji z funkcji marszałka Sejmu podjął też Radosław Sikorski. To efekt m.in. ujawnienia akt ze śledztwa w tzw. aferze podsłuchowej.

Poseł, prezydent

Andrzej Czerwiński urodził się 8 listopada 1954 w Nowym Sączu. W 1979 ukończył studia na Wydziale Elektrotechniki, Automatyki i Elektroniki Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie.

W latach 1979 –1989 pracował w Zakładzie Energetycznym Kraków Rejon w Nowym Sączu, następnie przez cztery lata prowadził własną firmę.

W 1993 został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W 1994 objął to samo stanowisko w Unii Wolności. W latach 1994 – 2001 pełnił funkcję prezydenta miasta Nowego Sącza, zasiadał też w Radzie Miasta. W tym okresie współtworzył również Związek Powiatów Polskich. Był także członkiem Komitetu Wykonawczego Rady Gmin i Regionów Europejskich (CEMR). Od 2001 roku z ramienia Platformy Obywatelskiej jest posłem na Sejm RP.

Specjalizuje się w dziedzinie energetyki oraz gospodarki. 

W bieżącej kadencji Sejmu pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Komisji Gospodarki oraz przewodniczącego Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki. Obecnie jest szefem Komisji Nadzwyczajnej do spraw energetyki i surowców energetycznych.

Andrzej Czerwińskiandrzejczerwinski.pl

Wiceminister gospodarki z Zawiercia

Anna Nemś pochodzi z Zawiercia. ma 51 lat. Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie (Wydział Handlu Zagranicznego). Do polityki trafiła z lokalnego biznesu. Najpierw jako działaczka samorządowa. W 2006 roku została radną Zawiercia z ramienia PO. W latach 2009-2010 była wiceprezydentem Zawiercia. Od 2011 roku jest posłem na Sejm. Jak sama pisze, jej działalność poselska związana jest z działalnością w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisji Spraw Wewnętrznych.

Nemś zastąpi w Ministerstwie Gospodarki swojego partyjnego kolegę Tomasza Tomczykiewicza, który odszedł z resortu w ubiegłym tygodniu.

Z Małopolski

Dorota Niedziela jest posłanką na Sejm. Ma 51 lat i urodziła się w Oświęcimiu. W Sejmie reprezentuje Małopolskę. Z wykształcenia jest lekarzem weterynarii. W Sejmie zasiada w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Jest sekretarzem Zarządu Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej. Członek Polskiego Stowarzyszenia Weterynarii. Obszar zainteresowań: ochrona środowiska, weterynaria.

Niedziela zastąpiła w Ministerstwie Środowiska Stanisława Gawłowskiego, który odszedł z resortu w ubiegłym tygodniu.

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl