Xi Jinping: Chiny i Polska na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu

Z kraju


Chiny i Polska znajdują się na dwóch krańcach euroazjatyckiego mostu, priorytetem jest współpraca gospodarcza i handlowa - mówił prezydent Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping w poniedziałek w Warszawie podczas Międzynarodowego Forum Nowego Jedwabnego Szlaku.

- Będziemy działać na rzecz kontynuowania i upowszechniania ducha jedwabnego szlaku, szeroko zakrojonych konsultacji (...), promowania regularnego rozkwitu gospodarczego oraz utrzymania pokoju i stabilności na świecie - zadeklarował Xi Jinping.

Ważne partnerstwo

Podkreślił, że Polska jest dobrym partnerem i przyjacielem narodu chińskiego. Zaznaczył, że w 2015 r. obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 17 mld dol. - Polska już od 11 lat pozostaje największym partnerem handlowym Chin w regionie Europy Środkowo-Wschodniej - zaznaczył Xi Jinping. Dodał, że oba kraje chcą ponosić większą odpowiedzialność i odgrywać większą rolę we współpracy regionalnej.

- Chiny i Polska oddzielnie stają na wschodnim i zachodnim końcu nowego euroazjatyckiego mostu (...), promując reformę rynkową, a także znajdując się w kluczowym okresie ulepszenia i modernizacji gospodarki. Polska jest także ważnym członkiem wielu międzynarodowych organizacji i pomostem łączącym wiele stron - mówił prezydent Chin.

Współpraca

Według niego priorytetem i kierunkiem jest współpraca gospodarcza i handlowa. - Rozwój gospodarki jest fundamentem silnego kraju i szczęścia ludzi (...). Obie strony powinny dołożyć wspólnych wysiłków na rzecz promowania handlu chińsko-unijnego i budowy mechanizmu inwestycyjnego - powiedział. Dodał, że obie strony będą mogły wykorzystać specjalną linię kredytową w wysokości 10 mld dolarów w celu zwiększenia inwestycji w obszarach m.in. energii, transportu, logistyki, infrastruktury i telekomunikacji.

- Obie strony są zgodne co do konieczności umocnienia współpracy i budowy parków przemysłowych, zintegrowania i wykorzystania atutów nowoczesnej europejskiej technologii i chińskich zdolności produkcyjnych oraz geograficznego położenia Polski - mówił Xi Jinping.

Zobacz. Wspólna konferencja prasowa prezydenta Dudy i przywódcy Chin Xi Jinpinga

Wspólna konferencja prasowa prezydenta Dudy i przywódcy Chin Xi Jinpingatvn24

Autor: gry / Źródło: PAP

Raporty: