Rząd podnosi VAT na gaz, bo taki jest "wymóg Brukseli". Komisja Europejska zaprzecza

Autor:
jr/ToL
Źródło:
PAP
Zamrożone taryfy na gaz dla gospodarstw domowych. Zapowiedź Anny Moskwy, minister klimatu
Zamrożone taryfy na gaz dla gospodarstw domowych. Zapowiedź Anny Moskwy, minister klimatuTVN24
wideo 2/4
TVN24Zamrożone taryfy na gaz dla gospodarstw domowych. Zapowiedź Anny Moskwy, minister klimatu

Od stycznia VAT na gaz wzrośnie prawdopodobnie do 23 procent. Rząd tłumaczy to stanowiskiem Komisji Europejskiej. Bruksela zaprzecza, bo dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę nawet do 5 procent - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

"Musimy przywrócić VAT na gaz, bo taki jest wymóg Brukseli" - uzasadniają członkowie rządu Mateusza Morawieckiego powrót 23-proc. VAT na gaz od nowego roku.

"Choć rząd tłumaczy, że jest to podyktowane stanowiskiem Komisji Europejskiej, to rzeczywistość jest nieco inna: Bruksela dopuszcza, aby kraje członkowskie mogły obniżyć stawkę nawet do 5 proc. Polski rząd tego jednak nie zrobi. Dlaczego? Może chodzić o wzrost wpływów budżetowych w roku wyborczym" - pisze "Rz".

Państwa członkowskie mogą zdecydować o obniżeniu stawek

Jak wskazuje gazeta, Komisja przyznaje, że zerowy VAT na gaz, czyli taki, jaki dziś jest stosowany w Polsce, faktycznie nie może już dalej obowiązywać. Ale jego wysokość może być mniejsza od tej, którą zaplanował polski rząd. "W ramach dostępnego zestawu narzędzi - o stosowaniu obniżonych stawek VAT na produkty energetyczne - państwa członkowskie mogą zdecydować o obniżeniu stawek, o ile przestrzegają minimum 5-proc. progu określonego w dyrektywie VAT-owskiej" - informuje "Rz" biuro prasowe Komisji.

Wsparcie z Ministerstwa Finansów

Cytowane przez gazetę Ministerstwo Finansów informuje, że monitoruje aktualną sytuację na rynku gazu i wprowadza wsparcie poza instrumentami podatkowymi.

Czytaj też: Prezes PiS zaskoczył słowami o przejmowaniu Żabki. Wicepremier komentuje

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości