TVN24 Biznes | Z kraju

Co drugi Polak planuje remont. Wartość rynku może przekroczyć 100 miliardów złotych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Bartosz Turek o mieszkaniach dla młodych
Bartosz Turek o mieszkaniach dla młodychTVN24
wideo 2/3
TVN24Bartosz Turek o mieszkaniach dla młodych

Mimo wzrostu cen materiałów budowlanych trwa szał na remonty - pisze "Rzeczpospolita". Wartość rynku materiałów remontowo-budowlanych w tym roku może przekroczyć 100 miliardów złotych. Także za sprawą wzrostu cen średnio o 11 procent. Remont planuje już co drugi Polak.

Jak podaje dziennik, rynek ten ustępuje wielkością już tylko wydatkom Polaków na żywność, i jak wynika z badania przygotowanego przez Bricoman Polska i GfK, w 2020 r. warty był ponad 84 mld zł. Za 88 proc. odpowiadają gospodarstwa domowe.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Ceny materiałów budowlanych w górę

Według gazety, w tym roku z powodu wzrostu cen większości materiałów budowlanych oraz boomu na nieruchomości rynek może przekroczyć lub co najmniej zbliżyć się do ok. 100 mld zł.

- Gdyby do kwot przeznaczanych na materiały remontowo- budowlane dodać wydatki na robociznę, uzyskalibyśmy kwoty 12-cyfrowe. To pokazuje, że dla naszych rodaków własny kąt i jego standard są większym priorytetem niż podróżowanie i odpoczynek – mówi "Rz" Przemysław Dwojak, senior director w GfK.

Ponad połowa Polaków planuje remont

Z badania na zlecenie Grupy Muszkieterów wynika, że 51 proc. respondentów planuje remont w ciągu najbliższych 12 miesięcy, a 55 proc. kupuje potrzebne do niego produkty przez internet - podaje w czwartek "Rzeczpospolita".

– Remont dla przeciętnego mieszkańca miasta wiąże się z wydatkami rzędu przynajmniej 10 tys. zł. Najczęściej prace remontowe Polacy przeprowadzają z częstotliwością nie większą niż raz na trzy lata, zazwyczaj wynajmując do tego profesjonalne firmy remontowo-budowlane – mówi Aleksandra Król z zespołu analitycznego iSprzęt.

"Z jego badania wynika, że niemal 47 proc. robi remonty z ekipą, a tylko co dziesiąty w pełni samodzielnie. Pozostali korzystają z pomocy rodziny czy znajomych" - pisze dziennik.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości