Wzloty i upadki Jana Kulczyka. Zobacz, jak wyglądała jego biznesowa droga

Z kraju

Fakty TVN29.07.2015 | Jan Kulczyk nie żyje

Jan Kulczyk konsekwentnie od lat budował swoją pozycję biznesową. Jak w niemal każdej branży miał swoje wzloty i upadki, kiedy decydował się na przeniesienie działalności za granicę. W rozwoju jego imperium było kilka ważnych punktów, które możemy nazwać przełomowymi. Oto najważniejsze daty.

Punktem orientacyjnym biznesów była spółka zarejestrowana w Luksemburgu, czyli Kulczyk Investments. Wcześniej skupiał on swoje interesy w Kulczyk Holding.

Grupa Kulczyk powstała w 1991 r., na początku polskiej transformacji. Jak wielokrotnie podkreślali jej przedstawiciele, firma skupiała się od początku działalności na inwestycjach długoterminowych. Głównymi polami jej zainteresowań były energetyka, przemysł chemiczny, infrastruktura i surowce.

Od początku

Zdaniem większości ekspertów rynkowych Kulczyk był jednym z najlepszych polskich przedsiębiorców, choć pierwsze kroki w biznesie stawiał dzięki ojcu, który przekazał mu na ten cel pierwszy milion dolarów. Za te pieniądze założył w 1981 r. Interkulpol - jedną z pierwszych po wojnie zagranicznych firm w Polsce. Siedem lat później Kulczyk został oficjalnym dilerem na Polskę niemieckiego koncernu motoryzacyjnego Volkswagen. Biznes rozkwitł w 1991 r., kiedy MSW zamówiło w jego firmie 3 tys. aut wartych 150 mln zł dla policji i ówczesnego Urzędu Ochrony Państwa. W tym samym roku biznesmen zarejestrował spółkę z o.o. Kulczyk Holding, która później została przekształcona w spółkę akcyjną, a on sam zasiadał w jej radzie nadzorczej. Kulczyk inwestował w takie firmy jak: Telekomunikacja Polska, Polska Telefonia Cyfrowa, TUiR Warta, Rafineria Trzebinia, Autostrada Wielkopolska, Skoda Auto Poland, czy PKN Orlen. Właśnie Orlen stał się przyczyną politycznych kłopotów Kulczyka, a konkretnie tzw. afera Orlenu. Jej początkiem było zatrzymanie w lutym 2002 roku przez UOP ówczesnego prezesa PKN Orlen Andrzeja Modrzejewskiego. W celu wyjaśnienia sprawy w maju 2004 r. Sejm powołał komisję śledczą w tej sprawie. Sytuacja wokół Kulczyka skłoniła go do opuszczenia Polski.

Po wyjeździe postanowił kierować swoim międzynarodowym biznesem ze Szwajcarii. W tym celu w 2007 r. powołał do życia dom inwestycyjny Kulczyk Investment House, który później zmienił nazwę na Kulczyk Investments. Biznesmen działał zarówno w Europie jak i Afryce czy Ameryce Południowej, w sektorach takich jak: energetyka, surowce, nieruchomości. W swoim portfelu miał nawet akcje spółki SABMiller, jednego z największych na świecie producentów piwa.

51db8d86-22d3-4ad0-92ee-e9958596ffb0.jpg

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl