Duża agencja ratingowa ostrzega Polskę. "Dostrzegamy dalsze ryzyka dla budżetu"

Z kraju

TVN24 BiSDuża agencja ratingowa ostrzega Polskę. "Dostrzegamy dalsze ryzyka dla budżetu"

Deficyt wyższy od oczekiwań i zmiany reguły wydatkowej są negatywne dla ratingu Polski - twierdzi agencja ratingowa Moody's. Jej analitycy ostrzegają Polskę informując, że dostrzegają też ryzyko dla budżetu w 2017 roku związane z dalszym luzowaniem polityki fiskalnej i osłabienia wzrostu.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat trwa raport specjalny ws. komunikatu agencji Moody's.

Moody's Investors Service ocenił we wtorek, że spodziewany wyższy deficyt sektora finansów publicznych i poluzowanie reguły fiskalnej są negatywne dla ratingu Polski.

Wyższy deficyt

"Oczekujemy, że deficyt sektora będzie w tym i przyszłym roku wyższy na skutek zapowiedzianych w ubiegłym miesiącu zmian polityki, a także zagrożeń dla perspektyw gospodarki związanych z możliwością pogorszenia klimatu inwestycyjnego i nastrojów przedsiębiorstw" - głosi komunikat Moody's. Moody's oczekuje, że relacja deficytu do Produktu Krajowego Brutto (PKB) wyniesie w 2015 roku 3,2 procent, a w 2016 roku 3,1 procent wobec odpowiednio 2,7 i 2,3 procent zakładanych wcześniej.

Stabilna perspektywa

"Dostrzegamy dalsze ryzyka dla budżetu w 2017 roku, biorąc pod uwagę możliwość dalszego poluzowania polityki fiskalnej i osłabienia wzrostu, w razie gdyby ostatnie działania nakierowane na instytucjonalne i prawne ramy państwa pogorszyły nastroje w biznesie i doprowadziły do ograniczenia inwestycji" - dodano w nim. Rating Polski to w ocenie Moody's A2 z perspektywą stabilną. Standard & Poor's obniżył w połowie stycznia rating Polski do "BBB plus" z "A minus" i ściął jego perspektywę do "negatywnej" z "pozytywnej", gdyż zaniepokoiły go działania rządu osłabiające kluczowe instytucje państwa.

Autor: msz/gry / Źródło: Reuters,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: