Z kraju

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują

Z kraju

Wyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują
tvn24bisWyższe rachunki za prąd. Nowe opłaty już obowiązują

Polskie rodziny zapłacą rocznie 100 zł więcej za energię. Od tego miesiąca pojawia się stawka opłaty za zieloną energię (OZE). To jeszcze nie koniec złych wiadomości, bo rząd, nowelizując ustawę o odnawialnych źródłach energii, wprowadził 1 lipca podwyżkę tzw. opłaty przejściowej.

Opłata OZE jest związana z zapewnieniem dostępności energii ze źródeł odnawialnych. Została wprowadzona w wyniku nowelizacji ustawy o OZE, która pozwala ustalić stawki opłat za energię zgodnie z prawami wolnego rynku. Opłaty będą trafiać do kieszeni wytwórców zielonej energii.

Dodatkowe wpływy dla koncernów

Rocznie na zieloną energię gospodarstwo domowe zapłaci ponad 6 zł. Stawka opłaty OZE wynosi bowiem 2,51 zł na 1 MWh,a przeciętnie rodzina zużywa w ciągu roku 2,5 MWh prądu.

Opłaty te dystrybutorzy mogą zacząć pobierać od 1 lipca 2016 roku, tj. od dnia wejścia w życie ustawy o OZE. Opłata OZE została uwzględniona w taryfach przedsiębiorstw na 2016 rok.

Opłata OZE przyniesie do rozdysponowania koncernom energetycznym w formie zaliczki ok. 150 mln zł dodatkowych wpływów zebranych z rachunków odbiorców energii - wyliczył Grzegorz Wiśniewski z Instytutu Energii Odnawialnej.

Zrzutka na węgiel

Stawka OZE to nie jedyny powód, dla którego nasze rachunki będą wyższe. Rząd, nowelizując ustawę o odnawialnych źródłach energii, wprowadził bowiem 1 lipca podwyżkę tzw. opłaty przejściowej. Jest ona dopisywana do rachunków za energię odbiorców końcowych i wynika z kosztów likwidacji kontraktów długoterminowych elektrowni - tzw. KTD-ów.

Zgodnie z zapisami wzrosła z 3,87 zł do 8 zł brutto miesięcznie - niezależnie od zużycia energii. Gospodarstwo domowe będzie musiało zapłacić więc rocznie aż 96 zł.

Autor: ToL//km / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości