Z kraju

Podwyżka akcyzy na alkohol i papierosy. Sejmowa komisja za rządowym projektem

Z kraju

Rosati o projekcie przewidującym podwyżkę stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe
Rosati o projekcie przewidującym podwyżkę stawek akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe tvn24
wideo 2/2

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem rządowego projektu podnoszącego o 10 procent akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Do dokumentu zaproponowano jedną poprawkę - dotyczącą akcyzy na płyn do e-papierosów.

Nowelę ustawy akcyzowej zakładającą wzrost stawek o 10 proc. na alkohole i tytoń rząd przyjął w trybie obiegowym w zeszłym tygodniu. Zakładane dodatkowe wpływy z tego tytułu w 2020 roku wyniosą 1,7 mld zł.

Komisja rozpatrzyła w środę rządowy projekt i zdecydowała o skierowaniu go do dalszych prac. Za jego przyjęciem głosowało 26 posłów, 13 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu.

Płyn do e-papierosów

W toku prac zaakceptowano poprawkę Piotra Polaka z PiS, wpisującą do projektu stawkę akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych. Zgodnie z nią wyniesie ona 0,55 zł za każdy mililitr płynu. Zdaniem wnioskodawcy przyjęcie tej poprawki powinno skutkować dodatkowymi wpływami do budżetu w wysokości 7,5 mln zł w skali roku.

"Biorąc pod uwagę termin wejścia w życie przepisów dotyczących efektywnej stawki akcyzy od płynów do papierosów elektronicznych (do 30 czerwca 2020 r. obowiązuje stawka zerowa), skutek ten w roku 2020 wyniesie ok. 3,2 mln zł" - czytamy w uzasadnieniu do poprawki.

Ceny w górę

Z uzasadnienia do projektu noweli wynika, że podwyższenie stawki na alkohol etylowy może oznaczać wzrost ceny półlitrowej butelki wódki o mocy 40 proc. o ok. 1,14 zł (z VAT-em ok. 1,4 zł). Zmiana akcyzy na piwo może spowodować podniesienie ceny półlitrowej puszki tego napoju (o ekstrakcie 12 st. Plato) o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł).

Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł).

Ministerstwo Finansów szacuje, że podwyższenie akcyzy związane z wyrobami tytoniowymi może podnieść cenę paczki papierosów (20 szt.) przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć o ok. 0,40 zł za sztukę, a kilograma suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Z zakresu projektowanej indeksacji akcyzy na używki wyłączono cydr i perry o mocy nieprzekraczającej 5 proc. Jak zaznaczono, wyroby te pozostaną opodatkowane preferencyjną stawką podatku akcyzowego w wysokości 97 zł od 1 hektolitra gotowego wyrobu - "w celu rozwoju tego rynku i pośredniego wspierania produkcji sadowniczej, stanowiącej jeden z filarów polskiego rolnictwa".

Według wcześniejszych założeń wyłączenie miało obejmować także akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy.

Autor: kris / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości