Budowa megalotniska. Ponad 200 właścicieli nieruchomości zgłosiło się w sprawie sprzedaży ziemi

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Horała o preferowanej lokalizacji CPK
Horała o preferowanej lokalizacji CPKTVN24
wideo 2/7
TVN24Horała o preferowanej lokalizacji CPK

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się ponad 200 właścicieli nieruchomości z terenu, gdzie ma powstać Centralny Port Komunikacyjny - przekazał rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk. Port Lotniczy Solidarność ma powstać na obszarze, który znajduje się na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.

Program Dobrowolnych Nabyć (PDN) jest skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność. Program Dobrowolnych Nabyć obejmuje obszar o łącznej powierzchni 74 km kw. na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki. PDN obowiązuje od grudnia 2020 r. i ma jeden podstawowy cel: na możliwie wczesnym etapie pozyskać nieruchomości drogą dobrowolnych transakcji

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

CPK: 200 właścicieli zgłosiło się do PDN

- Dotychczas do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się ponad 200 właścicieli. Pierwsze umowy podpisaliśmy, kolejne transakcje są przygotowywane, a do udziału w PDN zgłaszają się kolejni mieszkańcy. W ramach tego procesu niezależni rzeczoznawcy majątkowi dokonują stosownych wycen - powiedział Majszyk.

Jak przyznał, żeby zachęcić mieszkańców, jesienią spółka rozszerzyła pakiet ułatwień dla uczestników PDN, m.in. pomoc indywidualnego opiekuna, organizację i sfinansowanie przeprowadzki, sfinansowanie obsługi prawnej, możliwość użytkowania nieruchomości po dokonaniu transakcji czy wsparcie w poszukiwaniu nowego miejsca pracy i zamieszkania.

Protesty w Baranowie przeciw wywłaszczeniom

Gdy w połowie grudnia w Warszawie prezentowano proponowaną lokalizację Centralnego Portu Komunikacyjnego, w Baranowie trwał protest przeciwko tej inwestycji. Podczas spotkania z mieszkańcami i Radą Społeczną spółka miała zaprezentować obszar nowego lotniska. Po wyjściu z budynku remizy w Baranowie w kierunku przedstawicieli CPK poleciały jajka.

Niektórzy uczestnicy spotkania krzyczeli, że "kosztem rolników i zwykłych ludzi ma powstać gigantyczne lotnisko", a "rząd PiS-u chce ich wywłaszczyć bez konsultacji". Zebrani dopytywali się, skąd mają wiedzieć, że zaproponowany przez spółkę wariant obszarowy jest najlepszy i najmniej uciążliwy. 

Jak podał wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała, teren pod nowe lotnisko obejmuje około 520 budynków mieszkalnych, na około 3800 działek ewidencyjnych, a według szacunków ten teren zamieszkuje obecnie nieco ponad tysiąc osób.

CPK - Port Lotniczy Solidarność

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać do 45 mln pasażerów rocznie.

Preferowana lokalizacja CPKfacebook.com/projektCPK
Preferowana lokalizacja CPKfacebook.com/projektCPK

PREFEROWANA LOKALIZACJA CPK Z KORYTARZAMI WĘZŁA KOLEJOWEGO >>>

PREFEROWANA LOKALIZACJA CPK Z PODZIAŁEM ADMINISTRACYJNYM >>>

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości