Więcej wyroków na korzyść frankowiczów. Rośnie liczba pozwów

Z kraju

Frankowicze o ustawie prezydenckiejTVN24 BiS
wideo 2/4

W listopadzie w sądach górę częściej brali frankowicze - pisze "Rzeczpospolita", zaznaczając jednocześnie, że wyroki w sprawach kredytów walutowych nadal bywają rozbieżne.

Polskie sądy wydały w minionym miesiącu 54 wyroki w sprawach dotyczących mieszkaniowych kredytów walutowych. W prawie 75 proc. z nich górą byli klienci – wynika z danych zebranych przez Votum i "Rzeczpospolitą". To 40 wygranych spraw, pięć sądy skierowały do ponownego rozpatrzenia, a tylko w dziewięciu wygrały banki.

Częściej wygrywają konsumenci

"Odsetek spraw wygranych przez klientów zwiększył się w porównaniu z październikiem, gdy zapadło 31 wyroków, z których 65 proc. było dla nich korzystnych. Wyroków prawomocnych było w listopadzie tylko 11 i tu walka frankowiczów z bankami jest bardziej wyrównana: klienci wygrali w sześciu sprawach, przegrali w pięciu" - czytamy. "Rz" zauważa, że już wcześniej sądy powszechne częściej orzekały na korzyść klientów, a od niedawna sytuacja kredytobiorców jest jeszcze lepsza dzięki wydanemu 3 października orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE. "Z pewnością stanowi ono uzupełnienie linii orzeczniczej, jaką ostatnio wyznaczyły sądy powszechne. Argumenty w nim zawarte wpłynęły na sądy, co obrazują zapadające teraz wyroki" – powiedział gazecie Wojciech Bochenek, radca prawny z kancelarii Bochenek i Wspólnicy. Według "Rzeczpospolitej", sądy coraz częściej orzekają, że klauzule przeliczeniowe waluty zawarte w umowach są niedozwolone, ale w różny sposób rozwiązują ten problem. "Gdy w listopadzie klienci wygrywali i udało nam się poznać orzeczenia, wyraźnie więcej było unieważnień umów (20 przypadków) niż najczęściej preferowanego przez klientów rozwiązania, czyli tzw. odfrankowienia: przewalutowania na złote po kursie z dnia zaciągnięcia kredytu z pozostawieniem stawki LIBOR (dziewięć przypadków)" - czytamy.

Gazeta zwraca też uwagę na rosnącą liczbę pozwów przeciw bankom. W trzecim kwartale wpłynęło ich do polskich sądów 3,2 tys., ponad 40 proc. więcej niż w drugim kwartale.

Autor: tol / Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock