Związek gmin żydowskich usatysfakcjonowany wyrokiem TK

Z kraju

Alpha/CC BY-SA 2.0/http://de.wikipedia.orgW środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niezgodny z konstytucją

Związek gmin żydowskich jest usatysfakcjonowany orzeczeniem TK, który uznał, że zakaz uboju rytualnego jest niekonstytucyjny. Jesteśmy wdzięczni sędziom TK za podjęcie takiej decyzji w sprawie dla nas fundamentalnej - podkreślili przedstawiciele Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

W środę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zakaz uboju rytualnego na potrzeby gmin żydowskich jest niezgodny z konstytucją. Wyrok był niejednogłośny, pięcioro sędziów złożyło zdania odrębne. "Ochronie zwierząt nie przysługuje pierwszeństwo przed postawieniami konstytucji gwarantującymi wolność religii" - uzasadniał TK.

Prawa niezagrożone

Przedstawiciele ZGWŻ w odczytanym dziennikarzom po wyroku oświadczeniu zaznaczyli, że "prawa społeczności żydowskiej w naszym kraju nie będą zagrożone" w odniesieniu do uboju rytualnego. "Wyrok TK pozwoli nam w pełni realizować obowiązki poszczególnych gmin wyznaniowych żydowskich" - podkreślili. "Zdajemy sobie jednocześnie sprawę z tego, że w ostatnim czasie wokół uboju religijnego narosło wiele mitów i nieporozumień. Chcielibyśmy je wszystkie wyjaśnić, dlatego w najbliższym czasie planujemy podjęcie działań edukacyjnych i informacyjnych" - dodano w tym oświadczeniu. Z kolei naczelny rabin RP Michael Schudrich powiedział dziennikarzom, że "jest dumny, że może żyć w kraju, gdzie wolność religijna jest szanowana".

Fundamentalna wartość

- Trybunał Konstytucyjny podkreślił, że zrozumienie zwyczajów, obrzędów i tradycji innych narodów jest fundamentalną wartością dla państwa takiego jak Polska. Jesteśmy wdzięczni za zrozumienie i współistnienie - powiedział z kolei przewodniczący rady religijnej ZGWŻ Symc

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Alpha/CC BY-SA 2.0/http://de.wikipedia.org