Część emerytów unika banków jak ognia. ZUS traci potężne pieniądze

Z kraju

ZUS kontroluje pracowników na "chorobowym"tvn24
wideo 2/4

Już ponad 73 procent seniorów otrzymuje świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na konto w banku - wynika z danych ZUS. Jeszcze dziesięć lat temu z takiej możliwości korzystał co drugi emeryt - podkreślił rzecznik Wojciech Andrusiewicz. Sytuacja się poprawia, ale i tak wypłaty w gotówce kosztują zakład ponad dwieście milionów złotych.

Rzecznik zwrócił uwagę, że wskaźnik ubankowienia seniorów rośnie. - Z danych NBP wynika, że 57 procent osób powyżej 59. roku życia ma konto w banku. Wśród klientów zakładu ich liczba jest jednak znacznie większa. Już 73 procent osób otrzymuje emeryturę na konto bankowe - poinformował.

- Od kilku lat wypłaty świadczeń na rachunki bankowe stopniowo rosną. Jeszcze w 2005 roku było ich nieco ponad 40 procent, a w 2008 roku – połowa. Świadczenie w formie bezgotówkowej najczęściej pobierają mieszkańcy północnej i północno-zachodniej Polski. Najgorzej pod tym względem sytuacja wygląda w rejonie Radomia, Tarnowa i Nowego Sącza, gdzie nieco ponad połowa emerytów wybiera gotówkę - podkreślił Andrusiewicz.

ZUS traci na gotówce

Zapewnił, że ZUS walczy z wykluczeniem cyfrowym seniorów i od wielu lat organizuje specjalne konkursy dla banków i instytucji finansowych, których celem jest promocja bezgotówkowej formy odbioru świadczeń.

- Zwycięskie podmioty oferują starszym klientom Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dostęp do w pełni darmowych rachunków bankowych - mówił rzecznik.

Jak zaznaczył, przelew emerytury na konto to większe bezpieczeństwo dla emerytów, a dla ZUS mniejsze koszty obsługi świadczeń.

- Wypłaty emerytur i rent w formie gotówki kosztują ZUS około 240 milionów złotych, natomiast za przelewy na konto zakład nie wydaje ani grosza - powiedział.

W Polsce jest około 9 milionów emerytów i rencistów.

Autor: //dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock