Wynalazek z Radomia trafi na rynki. Zawojuje Europę i Amerykę?

TVN24 Biznes

www.sxc.huWynalazek z Radomia trafi na światowe rynki producentów owoców

Firma z Radomia wdrożyła nową generację maszyn do sortowania owoców. Wynalazek ma trafić na rynki producentów owoców m.in. w Europie i Ameryce Południowej.

Projekt był realizowany dzięki wsparciu UE. Jego całkowita wartość wyniosła blisko 18 mln zł, z czego 6,2 mln zł - to fundusze unijne.

Jak powiedział PAP Edgar Klusa z działu marketingu firmy, efektem wynalazku jest maszyna sortująca do owoców nowej generacji. - Maszyna może być stosowana przy sortowaniu jabłek oraz cytrusów i warzyw o kształcie kulistym - podkreślił. Dzięki temu firmy, które postanowią zastosować tę technologię będą mogły zminimalizować straty w procesie segregacji owoców, a ostateczny produkt będzie wyższej jakości.

Nowa hala

W ramach projektu powstała hala produkcyjno-montażowa przy nowej siedzibie firmy w Radomiu. - Odbywa się tutaj montaż oraz testowanie nowych rozwiązań technologicznych, jak również prezentacja najnowszych instalacji firmy - dodał Klusa.

Według niego, urządzenie firmy z Radomia ma wiele rozwiązań, które odróżniają je od innych oferowanych na rynkach światowych.

Chodzi m.in. o system zintegrowanej rolki przenoszącej sortowany produkt bez konieczności przekazywania do poszczególnych, kolejnych segmentów maszyny podczas procesu pomiaru kolejnych parametrów.

Mniej strat

Zdaniem Klusy ma to znaczny wpływ na podniesienie jakości sortowania owoców delikatnych, poprzez minimalizację obić. W urządzeniu wykorzystano także wysokowydajny system jednoczesnych pomiarów: rozmiaru, koloru oraz jakości zewnętrznej oraz moduł umożliwiający szybsze i bardziej precyzyjne sortowanie owoców w zależności od wagi.

- Prawidłowo przeprowadzony proces sortowania pozwala na dodatkowe uzyskanie owoców klasy wyższej niż te, które - na przykład w wyniku zabrudzenia, czy też uszkodzenia mechanicznego - już na etapie sortowania - potraktowane być muszą jako owoce o przeznaczeniu przemysłowym - wyjaśnił Klusa.

Jak zauważył, odbiorcy owoców poszukują towaru najwyższej jakości, odpowiednio wysortowanego, zapakowanego i oferowanego w odpowiednich warunkach.

Widać to na przykładzie sklepów wielkopowierzchniowych, gdzie owoce oferowane do sprzedaży są wysortowane według wielkości, koloru, stopnia dojrzałości i zapakowane są w odpowiedni sposób.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: www.sxc.hu