Wynajmujesz mieszkanie, prowadzisz firmę? Ostatni dzwonek na decyzję, jak rozliczyć się z fiskusem

Z kraju

TVN24 Biznes i ŚwiatJaką formę opodatkowania wybrać?

Tylko do 20 stycznia przedsiębiorcy oraz osoby czerpiące zysk z wynajmowania mieszkania mają możliwość zmiany lub wyboru formy rozliczenia się z fiskusem. Mogą opodatkować się na zasadach ogólnych, poprzez kartę podatkową lub ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Uwaga: jeśli nie dokonają wyboru, pozostają przy dotychczasowej formie opodatkowania. Warto sprawdzić, co opłaca się najbardziej.

O wyborze należy pamiętać w każdym rozpoczynającym się roku podatkowym (do 20 stycznia). Ważne: o decyzji musimy poinformować urząd skarbowy (oświadczenie o wyborze opodatkowania w określonej formie).

Trzy formy

Pierwszą formą jest opodatkowanie na zasadach ogólnych. Dotyczy ona zastosowania skali podatkowej (18 i 32 proc.) lub jednolitej stawki podatku 19 proc. Przy zastosowaniu skali podatkowej lub 19 proc. stawki, podatek oblicza się od dochodu, tj. różnicy pomiędzy faktycznie uzyskanym przychodem a kosztami jego uzyskania. Ważne: "Jest to podstawowa forma opodatkowania. Jeżeli w ustawowym terminie nie złożysz wniosku lub oświadczenia o zastosowanie zryczałtowanych form opodatkowania albo oświadczenia o wyborze opodatkowania według jednolitej 19 proc. stawki podatku, musisz rozliczać się właśnie w ten sposób" - informuje Ministerstwo Finansów. Drugą możliwością jest wybranie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wówczas podatek obliczysz od przychodu, czyli koszty uzyskania przychodu nie będą miały wpływu na wysokość twojego podatku. Trzecią formą opodatkowania jest karta podatkowa. Karta podatkowa jest przeznaczona dla podatników prowadzących ściśle określone rodzaje działalności gospodarczej. Można w ten sposób opodatkować m.in. usługi zegarmistrzowskie, usługi tapicerskie czy usługi krawieckie, handel detaliczny, działalność gastronomiczną, rozrywkową, usługi transportowe (prowadzenie taksówki), wolny zawód.

Ważne: ryczałtu nie może wybrać przedsiębiorca prowadzący aptekę, lombard i kantor. CZYTAJ WIĘCEJ O FORMACH OPODATKOWANIA WYNAJMU MIESZKANIA

Do końca stycznia dla ryczałtu

Podatnicy płacący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej, od przychodów z najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych podobnych umów powinni rozliczyć się z urzędem skarbowym do końca stycznia. Chodzi o deklarację PIT-28, która dotyczy opodatkowania zeszłorocznych przychodów podatkiem ryczałtowym. Deklaracje można też złożyć w urzędzie skarbowym, gdzie otrzymamy potwierdzenie; nadać listem poleconym w placówce Poczty Polskiej; wrzucić do "urzędomatu", który może być umieszczony nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy. Rozliczając się na formularzu PIT-28 można korzystać z przysługujących ulg i odliczeń, przewidzianych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jak korzystnie wybrać opodatkownie od wynajmu mieszkania?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Biznes i Świat