TVN24 Biznes | Z kraju

Związkowcy niezadowoleni z propozycji podwyżek w budżetówce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Inflacja w Unii Europejskiej
Inflacja w Unii EuropejskiejTVN24
wideo 2/7
TVN24Inflacja w Unii Europejskiej

Kierownictwo OPZZ wciąż domaga się 12 procentowej podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej. Zapowiada jednocześnie "podjęcie zgodnych z prawem działań, aby przypomnieć, że bez pracowników tej sfery polskie państwo nie jest w stanie funkcjonować". Zwraca uwagę, że w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii i wraz z czwartą falą COVID-19 na pracowników będą nakładane kolejne zadania.

Ten postulat został zgłoszony w Radzie Dialogu Społecznego przez OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych w maju bieżącego roku.

Podwyżki dla budżetówki - stanowisko związkowców

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Przewiduje on m.in. 4,4 proc. podwyżki wynagrodzeń w budżetówce i odmrożenie funduszu nagród.

W informacji przekazanej w środę PAP OPZZ zauważa, że "rząd przychylił się do postulatów OPZZ i pozostałych central związkowych". "To krok w dobrym kierunku, ale dalece niewystarczający. Ta propozycja rządu w połączeniu z wysoką inflacją, wzrostem cen podstawowych artykułów żywnościowych, usług czy stałych opłat związanych z utrzymaniem gospodarstw domowych nie sprawi, że trudna sytuacja materialna pracowników budżetówki ulegnie poprawie" – wskazuje kierownictwo OPZZ.

Zwraca uwagę, że w Polsce nadal obowiązuje stan epidemii i wraz z czwartą falą COVID-19 na pracowników będą nakładane kolejne zadania. "Dzięki zaangażowaniu pracowników, m.in. urzędów, służb i inspekcji, rząd mógł skutecznie realizować działania w zakresie zwalczania koronawirusa" – pisze OPZZ.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Wynagrodzenia w sferze budżetowej. OPZZ chce co najmniej 12-procentowych podwyżek

Podkreśla, że "podtrzymuje postulat co najmniej 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń dla pracowników sfery budżetowej".

W komunikacie przypomniano, że "ten postulat został zgłoszony w Radzie Dialogu Społecznego przez OPZZ, NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych już w maju bieżącego roku".

"12 sierpnia wystosowaliśmy kolejne, wspólne stanowisko w tej sprawie. 18 sierpnia organizacje członkowskie OPZZ, reprezentujące pracowników państwowej sfery budżetowej, skierowały pismo do premiera, w którym zapowiadają podjęcie zgodnych z prawem działań, aby przypomnieć, że bez pracowników tej sfery polskie państwo nie jest w stanie funkcjonować" – ostrzega kierownictwo OPZZ.

Pod pismem podpisało się kierownictwo OPZZ: Andrzej Radzikowski, Barbara Popielarz, Piotr Ostrowski i Sebastian Koćwin.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości