Wyłudzili ponad 100 milionów złotych. Międzynarodowa siatka rozbita

Z kraju

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/4

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy wykrył karuzelę podatkową, w której uczestniczyło 170 podmiotów polskich i 55 zagranicznych - poinformowało w środowym komunikacie Ministerstwo Finansów. Wartość wyłudzonego podatku VAT to ponad 108 milionów złotych. Wystawione faktury, które posłużyły do dokonania oszustwa, szacuje się zaś na 570 milionów złotych.

Jak wskazano w komunikacie, na wykrycie karuzel podatkowych pozwoliły analizy przeprowadzone przez Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy w Warszawie.

Zagraniczne firmy

Brało w nich udział co najmniej 170 podmiotów polskich oraz 55 firm zagranicznych, między innymi z Cypru, Słowenii, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Węgier, Belgii, Słowacji, Bułgarii, Czech, Estonii oraz Niemiec.

Wyłudzony z budżetu państwa podatek VAT według wstępnych wyliczeń to ponad 108 mln zł, a wartość wystawionych faktur, którymi posłużono się w oszustwie, według szacunków wyniosła 570 mln zł - czytamy. "Wykrycie tak dużej i dobrze zorganizowanej siatki karuzelowej świadczy o skuteczności przyjętej przez nas strategii walki z mafiami VAT oraz determinacji w przywracaniu powagi państwa. Polska to kraj przyjazny dla uczciwych podatników i coraz sprawniejszy wobec podatkowych oszustów" - powiedział cytowany w komunikacie wicepremier Mateusz Morawiecki. Wskazano, że jeden podmiot tylko jednego dnia, uczestnicząc w karuzeli, mógł powodować straty budżetu państwa w podatku VAT na ponad 400 tys. zł.

Jak wykryto wyłudzenia

Jak czytamy, ze względu na ogromny rozmiar strat budżetu państwa oraz wysoki stopień skomplikowania mechanizmu wyłudzeń w Mazowieckim Urzędzie Celno-Skarbowym powstała specjalna grupa zadaniowa, która opracowała plan wykrycia i ujawnienia procederu oraz zabezpieczenia towaru, który był w obrocie karuzelowym.

Przy wykryciu sprawców grupa ściśle współpracowała z Generalnym Inspektorem Informacji Finansowej oraz Agencją Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ministerstwo wyjaśnia, że działania podzielono na dwie fazy.

W pierwszej Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował rachunki bankowe w 12 podmiotach podejrzewanych o pranie brudnych pieniędzy, które pochodziły z wyłudzania VAT. Blokadami objęto środki finansowe w złotówkach, euro i dolarach o łącznej wartości ok. 4 mln zł. Jednocześnie u pięciu podmiotów zabezpieczono towar o szacowanej wartości ponad 920 tyś. zł. W drugiej fazie funkcjonariusze i pracownicy warszawskiego urzędu wspomagani przez pracowników urzędów skarbowych województwa mazowieckiego zabezpieczyli towary w 15 podmiotach podejrzewanych o udział w karuzelach VAT. Łączna wartość zabezpieczonego towaru wyniosła ponad 16,5 mln zł.

Były to głównie artykuły elektroniczne: dyski twarde, tonery, pamięci przenośne typu flash, monitory, drony. W skład zabezpieczonego towaru wchodziło także ponad 8,5 tyś. telewizorów. Całość odzyskanego mienia zapakowano na 300 paletach.

Trwają kontrole

To jednak nie wszystko.

Jednocześnie Wydział Realizacji Służby Celno-Skarbowej Ministerstwa Finansów oraz zespoły realizacyjne Delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w Lublinie i Olsztynie wykonały bowiem czynności zlecone przez Prokuraturę Okręgową w Zamościu. W ich wyniku zatrzymano 5 osób zamieszanych w karuzele podatkowe.

"Szacowane uszczuplenie podatku VAT w wyniku ich działalności według bardzo ostrożnych szacunków może wynosić ponad 80 mln. zł. Jednak na podstawie posiadanego materiału dowodowego prawdopodobne straty budżetu były kilka razy wyższe. Generalny Inspektor Informacji Finansowej zablokował również rachunki bankowe podmiotów objętych śledztwem na łączną kwotę ponad 3,6 mln zł" - czytamy. Większość towaru wykorzystywanego w karuzelach podatkowych zabezpieczono u podmiotów zagranicznych, które prowadziły działalność w Polsce. W związku ze sprawą MUCS prowadzi obecnie postępowania przygotowawcze oraz kontrole celno-skarbowe - poinformowano w komunikacie.

Autor: mb//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Finansów

Raporty: