Wyhamowanie na stacjach paliw. Będą podwyżki

Z kraju

ShutterstockŚrednia krajowa cena benzyny na stacjach spadła w tym tygodniu jedynie o 2 gr/l

Zgodnie z oczekiwaniami średnia krajowa cena benzyny na stacjach spadła w tym tygodniu jedynie o 2 gr/l, a na niektórych stacjach odnotowaliśmy długo niewidziane podwyżki. Cena oleju napędowego spadła średnio o 7 gr/l, a autogazu o 4 gr/l - informuje BM Reflex.

Średni poziom cen paliw na stacjach w czwartek wynosił odpowiednio: dla benzyny bezołowiowej 95 - 4,02 zł/l (-2 gr/l), benzyny bezołowiowej 98 - 4,35 zł/l (-3 gr/l), oleju napędowego - 3,75 zł/l (-7 gr/l) i autogazu - 1,82 zł/l (-4 gr/l).

Powtórka sprzed roku

Jak wskazuje BM Reflex, o ile na stacjach mamy kontynuację spadków cen, to mijający tydzień na rynku hurtowym kończymy na plusie. Ceny ropy osiągnęły ponownie poziom 34 USD/bbl, a kurs złotego wobec dolara zaczął się umacniać dopiero pod koniec tygodnia. W efekcie ceny benzyny w hurcie wzrosły o około 5 gr/l, a oleju napędowego o ponad 14 gr/l.

W tej sytuacji BM Reflex prognozuje, że w pierwszym tygodniu lutego ceny benzyny mogą wzrosnąć o 2-3 grosze na litrze, natomiast w przypadku oleju napędowego na większości stacji ceny powinny pozostać stabilne, a tam gdzie dzisiaj poziom cen oscyluje wokół 3,50 lub poniżej możemy zaobserwować wzrosty cen.

Analitycy przypominają, że przed rokiem zmienność cen wyglądała podobnie. Od początku lutego ceny na stacjach zaczęły rosnąć. Na razie wszystko wskazuje na to, że podobnie będzie w tym roku.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: