Z kraju

Urzędy z dłuższą listą zadań. Sprawdź, co załatwisz

Z kraju


Od środy 22 kwietnia urzędy będą wykonywać więcej zadań, związanych z obsługą obywateli, niż dotąd. Tak wynika z rozporządzenia dotyczącego częściowego znoszenia ograniczeń związanych z koronawirusem.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24GO

W sobotę zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który debatował o harmonogramie "odmrażania" państwa w związku z epidemią. W poniedziałek wszedł w życie pierwszy etap tego harmonogramu. - Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego przychylił się podczas sobotniego posiedzenia do wniosku ministra spraw wewnętrznych i administracji, aby uruchomić niezbędną obsługę dla obywateli w administracji publicznej, w tym administracji samorządowej. Odbędzie się to przy zachowaniu wysokich wymogów sanitarnych - poinformował PAP rzecznik rządu Piotr Müller. Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker przypomniał w rozmowie z PAP, że w związku z epidemią zadania urzędów były dotąd ograniczone wyłącznie do wykonywania zadań niezbędnych dla obywateli.

Lista zadań

Rozporządzenie z 19 kwietnia dokładnie określa, co należy rozumieć jako "zadania niezbędne".

Są to zadania związane z: rejestracją stanu cywilnego; ewidencją ludności i dowodami osobistymi; pomocą społeczną; świadczeniem usług komunalnych; działaniem urzędów pracy, w tym w przedmiocie wsparcia przedsiębiorców w związku z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2; wydawaniem praw jazdy, dowodów rejestracyjnych i innych dokumentów komunikacyjnych; decyzjami architektoniczno-budowlanymi i innymi, związanymi z inwestycjami, np. dotyczącymi ochrony środowiska. - Te zadania najpóźniej od środy wszystkie urzędy administracji publicznej powinny realizować - zaznaczył Szefernaker. - Duża część urzędów do tej pory wykonywała część z tych obowiązków, ale niektóre z tych zadań nie wszędzie były wykonywane. Chcemy więc, aby te zadania były jednolite w skali kraju - dodał. Przepis ma obowiązywać od środy 22 kwietnia. - Przepis rozporządzenia zakłada też, że urzędy muszą oczywiście zachowywać zasady bezpieczeństwa. Jesteśmy jednak przekonani, że kierownicy urzędów będą najlepiej wiedzieli, jak to bezpieczeństwo obywatelom zapewnić - powiedział wiceszef MSWiA. Szefernaker dodał, że ta zmiana to m.in. efekt wniosków wpływających od obywateli i inwestorów.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości