Szybciej do autostrady A6. Wybrano wykonawcę obwodnicy

Z kraju

Droższe paliwo na stacjach przy autostradach. Dlaczego?tvn24bis.pl
wideo 2/6

Firma Energopol Szczecin została wybrana w przetargu na wykonawcę budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic o długości 6,5 kilometra - podała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Szczecinie. Nowa trasa wyprowadzi ruch z podszczecińskich miejscowości na autostradę.

Przetarg dotyczył zaprojektowania i budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic oraz nowego węzła drogowego Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6. W sumie ma powstać około 6,5 kilometra drogi. Zakończenie budowy obwodnicy Przecławia i Warzymic planowane jest na 2021 rok.

Finalizacja przetargu

- Zbliżamy się do finalizacji procedury przetargowej dla tej bardzo ważnej inwestycji, która będzie stanowiła połączenie Szczecina z siecią autostrad i dróg ekspresowych - powiedział dyrektor GDDKiA oddziału w Szczecinie Łukasz Lendner. Przetarg wygrała firma Energopol Szczecin, która zaproponowała najtańszą ofertę - ponad 140 mln zł. Pozostałe firmy biorące udział w przetargu to konsorcjum firma Gotowski - Budownictwo Komunikacyjne i Przemysłowe, Trakcja PRKil i Przedsiębiorstwo Eksploatacji Ulic i Mostów. Każdy z oferentów zapewnił wydłużenie czasu gwarancji do 10 lat oraz skrócenie czasu realizacji do 34 miesięcy.

Oferenci będą mieli 10 dni na ewentualne odwołania od wyniku przetargu. "Jeżeli nie będzie odwołań, to rozpocznie się kontrola uprzednia Urzędu Zamówień Publicznych. Po jej zakończeniu i spełnieniu wszelkich formalności będzie mogło dojść do podpisania umowy" - czytamy w komunikacie przesłanym przez GDDKiA oddział w Szczecinie.

Wybrano wykonawcę obwodnicy Przecławia i WarzymicGDDKiA

Nowy węzeł drogowy

Jak informuje GDDKiA, budowa obwodnicy "doprowadzi do rozdzielenia ruchu lokalnego od ruchu tranzytowego".

"Powstanie tej drogi znacznie poprawi skomunikowanie Szczecina z siecią autostrad i dróg ekspresowych. W ramach inwestycji planowana jest również budowa nowego węzła drogowego Szczecin Zachód na połączeniu z autostradą A6 przy jednoczesnym zamknięciu obecnie funkcjonującego węzła, który powstał w latach 30 ubiegłego wieku i nie spełnia współczesnych parametrów (południowe łącznice wykonane są z kostki brukowej)" - czytamy w informacji dla mediów.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: GDDKiA, Shutterstock