TVN24 Biznes | Z kraju

"Jest zielone światło". Prezydent rozmawiał z amerykańskimi firmami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Duda: prezydent Trump zapowiedział, że należy zakładać, że liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce się zwiększy
Duda: prezydent Trump zapowiedział, że należy zakładać, że liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce się zwiększyTVN24
wideo 2/6
TVN24Duda: prezydent Trump zapowiedział, że należy zakładać, że liczba żołnierzy amerykańskich w Polsce się zwiększy

Chcielibyśmy zintensyfikować wzajemne inwestycje, ułatwić wymianę gospodarczą i jeszcze większy nacisk położyć na to, żeby rozwijały się inwestycje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi - powiedział w czwartek podczas spotkania z amerykańskimi przedsiębiorcami prezydent Andrzej Duda.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Andrzej Duda mówił do amerykańskich przedsiębiorców, że podczas środowej wizyty w Białym Domu i rozmowy z prezydentem USA Donaldem Trumpem poruszony był temat współpracy gospodarczej w Europie i na świecie.

"Jest zielone światło"

- Chcielibyśmy zintensyfikować wzajemne inwestycje, ułatwić wymianę gospodarczą i jeszcze większy nacisk położyć na to, żeby rozwijały się inwestycje pomiędzy Polską i Stanami Zjednoczonymi - powiedział Duda.

Poinformował przedsiębiorców, że zarówno ze strony polskiej, jak i amerykańskiej "jest zielone światło, żeby amerykańskie firmy miały w naszym kraju jak najlepsze warunki inwestowania, rozwijania się, tego wszystkiego, co jest potrzebne do tego, by mówić o bardzo dobrze funkcjonującej, budującej się współpracy gospodarczej".

- Rzeczywiście na przestrzeni ostatnich lat to się już w ogromnym stopniu udało, bo obroty handlowe pomiędzy Polską a USA wzrosły o 50 proc. To jest gigantyczny wzrost - podkreślił.

Według prezydenta Dudy, ten progres "przejawia się w różnych aspektach". - Oczywiście, my kupujemy np. dzisiaj gaz skroplony ze Stanów Zjednoczonych, ale to są także i choćby ostatnio zapowiedziane wielkie inwestycje amerykańskich firm w Polsce, które ja przyjmuję z wielką radością i cieszę się z tego - powiedział.

Prezydent zwrócił także uwagę, że Polska ma "świetnie przygotowane kadry, jeżeli chodzi o najnowocześniejsze technologie, w tym kadry informatyczne".

Amerykański biznes w Polsce

Na konferencji prasowej po spotkaniu z amerykańskimi przedsiębiorcami prezydent podkreślił, że 1,5 tys. firm z kapitałem amerykańskim zatrudnia w Polsce ponad 300 tys. pracowników, to 63 mld dolarów zainwestowanych przez amerykański biznes w Polsce. - Cieszę się, że ten klimat inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych jest tak dobry - dodał.

Podkreślał, że relacje handlowe nie odbywają się wyłącznie w jedną stronę, ale także polskie firmy są obecne w USA. - Dzisiaj - mówię to już z pewną dumą, jako prezydent kraju, który ma swoje ambicje i rozwija się - są także polskie firmy, które inwestują w USA. To nie ma porównania, podobnie jak gospodarczo, USA to jednak światowe mocarstwo, ale polskie firmy zainwestowały 6,3 mld dolarów w USA - powiedział prezydent.

Autor:mp

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości