Czy 2 listopada to dzień wolny od pracy? Wyjaśniamy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Czy będzie dodatkowy dzień wolny na przełomie października i listopada? Minister zdrowia wyjaśniaTVN24
wideo 2/5
TVN24Czy będzie dodatkowy dzień wolny na przełomie października i listopada? Minister zdrowia wyjaśnia

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzili Wszystkich Świętych. Czy Dzień Zaduszny - 2 listopada 2020 roku, który wypada w poniedziałek - również będzie dniem wolnym od pracy i szkoły?

1 listopada jest Wszystkich Świętych - to dzień ustawowo wolny od pracy i szkoły. W tym roku to święto przypada w niedzielę, jednak z tego powodu nie przysługuje nam dodatkowy dzień wolny.

2 listopada jest Dzień Zaduszny, który nie jest dniem wolnym od pracy, choć taka - jednorazowa - możliwość była brana pod uwagę przez rząd. Chodziło o to, by ułatwić odwiedziny cmentarzy w dniu innym niż 1 listopada.

Czy 2 listopada 2020 roku to dzień wolny?

O tę kwestię był pytany minister zdrowia Adam Niedzielski. - Wolny dzień w poniedziałek 2 listopada był przez nas analizowany, ale na tę chwilę nie ma takiej zgody, żebyśmy taki dzień wolny utworzyli - powiedział kilka dni temu Niedzielski.

Dodał też: - Wynika to z tego, że w naszej opinii zwiększyłoby to liczbę interakcji społecznych, którą są katalizatorem rozprzestrzeniania się wirusa. Takie rozwiązanie zachęciłoby do wyjazdów, do podróżowania. A tak jak państwo wiecie, realizujemy strategię "zostań w domu", o ile jest to oczywiście możliwe.

Minister zdrowia zaapelował wtedy też o rozłożenie wizyt na cmentarzach na okres przed dniem Wszystkich Świętych i po nim.

Co ze szkołami 2 listopada? W kalendarzu roku szkolnego 2020/2021 najbliższy poniedziałek nie jest wskazany jako dzień wolny, jednak poszczególne placówki mogą zdecydować, że tego dnia zajęć dydaktycznych nie będzie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock