Rząd łata dziurę kosztem firm. Wstrzymane zwroty VAT wzrosły czterokrotnie

TVN24 Biznes

W pierwszym półroczu tego roku kwota wstrzymanych zwrotów wzrosła czterokrotnie

Skarbówka coraz więcej nadpłaconego podatku VAT nie zwraca przedsiębiorcom. W pierwszym półroczu tego roku kwota wstrzymanych zwrotów wzrosła czterokrotnie do 266,1 mln zł. W tym samym okresie rok wcześniej było to 68,5 mln zł. "Kontrolerzy coraz szybciej identyfikują oraz coraz skuteczniej typują do kontroli podmioty, gdzie zachodzi podejrzenie wysokiego ryzyka próby wyłudzenia" - poinformował tvn24bis.pl resort finansów.

Ministerstwo Finansów regularnie chwali się efektami "uszczelnienia systemu podatkowego". Z szacunków firmy doradczej PwC wynika, że w tym roku luka z VAT w 2016 roku wyniesie około 45 mld złotych, co stanowi 2,5 proc. PKB. Oznacza to zmniejszenie luki o 4 mld zł, bo przed rokiem wyniosła ona 49 mld zł, czyli 2,8 proc PKB.

Mniejsza luka

Jednak do kurczącej się luki podatkowej przyczyniły się nie tylko wprowadzone regulacje dotyczące m.in. Jednolitego Piku Kontrolnego, czy pakietu paliwowego, ale również wstrzymywane na potęgę przez Urzędy Skarbowe zwroty podatku VAT. Z danych resortu finansów wynika, że w pierwszych sześciu miesiącach obecnego roku kwota ta wzrosła niemal czterokrotnie. Od stycznia do czerwca 2016 roku nie wypłacono 266,1 mln zł. W tym samym okresie rok wcześniej kwota była kilkukrotnie niższa i wynosiła 68,5 mln zł.

Uszczelnienie podatków

Ministerstwo finansów tłumaczy w korespondencji z tvn24bis.pl, że naczelnicy mają obowiązek dokonywania zwrotów, ale ten termin może się przedłużyć, kiedy istnieje zasadność "dodatkowego zweryfikowania".

"Organy podatkowe nie kontrolują każdego zwrotu VAT. Kontrolerzy coraz szybciej identyfikują oraz coraz skuteczniej typują do kontroli podmioty, gdzie zachodzi podejrzenie wysokiego ryzyka próby wyłudzenia. Organy podatkowe dokładają wszelkiej staranności, aby dokonywać zwrotów VAT w ustawowych terminach, bowiem w przypadku, gdy czynności wykażą zasadność zwrotu, urząd skarbowy zobowiązany jest wypłacić należną kwotę wraz z odsetkami" - wyjaśnia tvn24bis.pl resort finansów.

Najniższą lukę VAT odnotowano w 2007 roku. Wyniosła ona wtedy 0,6 proc. PKB. Według szacunków powtórzenie tego sukcesu i uszczelnienie podatku mogłoby przynieść budżetowi państwa blisko 34 mld zł dodatkowych wpływów rocznie. To o wiele więcej niż wynoszą np. rocznie koszty programu Rodzinna 500 plus, które zaplanowano na blisko 23 mld zł.

Jak odliczyć 50 proc. VAT od paliwa? Zobacz materiał wideo:

Jak odliczyć 50 proc. VAT od paliwa?TVN24 BiS

Autor: msz/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP