Przedsiębiorca rozlicza PIT z małżonkiem. Dla kogo jest takie rozwiązanie?

Z kraju

TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.4

W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" na antenie TVN24 Biznes i Świat Paweł Blajer wyjaśnił, czy można rozliczyć się wspólnie, jeżeli jeden z współmałżonków prowadzi działalność gospodarczą.

- Można rozliczyć się razem z małżonkiem, który samodzielnie prowadzi działalność gospodarczą, gdy pozostajemy w związku małżeńskim przez rok, mamy wspólność majątkową oraz złożymy PIT w terminie - tłumaczy doradca podatkowy Andrzej Pośniak.

Wyjątki

Ale należy pamiętać, że od tej zasady są wyjątki. Zasadnicze znaczenie ma wybór formy opodatkowania działalności gospodarczej.

- Nie ma problemu, jeżeli jest ona opodatkowana na zasadach ogólnych. Problem powstaje, gdy nasza działalność będzie opodatkowana podatkiem liniowym, ryczałtem bądź kartą podatkową. Wówczas wspólne rozliczanie się z fiskusem nie jest możliwe - mówi Pośniak.

Kwintesencja

Co ważne, gdy działalność gospodarcza jednego z małżonków generuje straty, w rozliczeniu podatkowym można je kompensować dochodami żony lub męża.

- Jest to kwintesencja wspólnego rozliczania małżonków. W sytuacji, który jeden z małżonków generuje dochody lub straty można to kompensować w taki sposób, że wychodzimy na jakiś konkretny dochód, a następnie od połowy tego dochodu naliczamy podatek w podwójnej wysokości - zaznacza gość "Biznesu dla ludzi".

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: TVN24