Unijna polityka rolna nad Wisłą w kolejnych latach. Senat podjął decyzję

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Kiedy wypłata z KPO? Rzecznik PiS: pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł
Kiedy wypłata z KPO? Rzecznik PiS: pośpiech jest wskazany przy łapaniu pchełTVN24
wideo 2/5
TVN24Kiedy wypłata z KPO? Rzecznik PiS: pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł

Senat bez poprawek przyjął ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Ustawa daje ramy prawne dla realizacji unijnej polityki rolnej nad Wisłą.

Za ustawą zagłosowało 93 senatorów, jeden był przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Senatorowie nie zgłosili poprawek ani podczas prac nad ustawą w senackiej komisji rolnictwa, ani na posiedzeniu plenarnym.

Wspólna Polityka Rolna na lata 2023-2027

Ustawa stwarza podstawy prawne do realizacji Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, co umożliwi ubieganie się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW). Wsparcie skierowane będzie głównie do rolników, ale także do innych mieszkańców obszarów wiejskich, przedsiębiorców oraz samorządowców.

Zastąpi ona dotychczasowe przepisy regulujące wypłatę unijnych środków w ramach WPR, tj. ustawę z 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Pomoc będzie udzielana, tak jak obecnie, przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) - z wyjątkiem niektórych interwencji, w przypadku których wsparcie będzie udzielane przez samorządy województw. Nie będzie już jednak papierowego obiegu dokumentów. Nowe przepisy zakładają, że składanie wniosków o pomoc w ramach Planu Strategicznego oraz ich rozpatrywanie odbywać się będzie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego ARiMR.

Według autorów ustawy jej przepisy nastawione są na to, by jak najwięcej środków trafiło do rolników, którzy prowadzą małe i średnie gospodarstwa. Oprócz płatności podstawowej rolnicy mogą dostać także tzw. płatności związane, ONW (z tytułu niekorzystnych warunków gospodarowania) i inne dopłaty, np. z ekoschematów. Dzięki różnym dopłatom 97 proc. polskich gospodarstw będzie miało dopłaty na poziomie średniej unijnej.

Na realizację Planu Strategicznego Polska ma ponad 25 mld euro; z tego 17,3 mld euro przeznaczone jest w ramach I filaru Wspólnej Polityki Rolnej na dopłaty bezpośrednie, a 4,7 mld euro w ramach II filaru WPR - na wsparcie obszarów wiejskich. W przypadku II filaru oprócz środków UE przewiduje się także współfinansowanie krajowe w wysokości ponad 3,2 mld euro, co daje łącznie ponad 7,9 mld euro środków publicznych na ten cel.

Ustawa ma wejść w życie 15 marca br. Teraz trafi do podpisu prezydenta.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości