Słabe wieści z przemysłu. "Koniunktura bliska stagnacji"

Z kraju

Premier: dane GUS potwierdzają, że "gospodarka plus" jest faktemtvn24
wideo 2/4

Obrazujący koniunkturę w przemyśle wskaźnik PMI dla Polski we wrześniu ukształtował się na poziomie 50,5 punktów wobec 51,4 punktów w sierpniu - podała firma badawcza Markit. To dane znacznie gorsze od prognoz, które mówiły o wzroście do 51,5 pkt.

PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.

"Według najnowszych danych PMI, we wrześniu koniunktura w polskim sektorze przemysłowym była bliska stagnacji. Tempo ogólnej poprawy warunków gospodarczych było najwolniejsze od prawie dwóch lat, a liczba nowych zamówień spadła po raz pierwszy od października 2016 roku. Zarówno produkcja jak i poziom zatrudnienia rosły w wolniejszym tempie, podczas gdy firmy ograniczyły aktywność zakupową, a liczba zaległości produkcyjnych spadła drugi miesiąc z rzędu" - napisano w komentarzu.

Gorsze nastroje

Badania pokazują, że presje cenowe pozostały silne, choć osłabły do najniższego wyniku od ponad roku. Nastroje w sektorze pogorszyły się, a wskaźnik przyszłej produkcji osiągnął najniższy poziom od 22 miesięcy. "Sytuacja bliska stagnacji w sektorze przemysłowym we wrześniu była głównie wynikiem spadku liczby nowych zamówień. Był to pierwszy taki spadek w sektorze od prawie dwóch lat. Co więcej, liczba nowych zamówień eksportowych zmalała czwarty raz w 2018 roku i to w najszybszym tempie od ponad czterech lat" - napisali autorzy raportu.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock