Z kraju

Słabe wieści z przemysłu. "Sygnały o spowolnieniu"

Z kraju

Premier: polski przemysł stoczniowy ma ogromny potencjał tvn24
wideo 2/3

Obrazujący nastroje w polskim przemyśle wskaźnik PMI w styczniu wyniósł 48,2 pkt. wobec 47,6 pkt. w grudniu 2018 r. i wobec prognozy 47,5 pkt. - podał Markit, który przeprowadził badanie.

PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość

"Sygnały o spowolnieniu"

- Ankietowani menedżerowie logistyki konsekwentnie wskazują, że dynamika zmian w obszarze ich działalności dostarcza sygnałów o spowolnieniu - zauważa ekspertka ekonomiczna Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz.

Ekspertka twierdzi, że "zmiany subindeksów PMI nie pozostają wątpliwości, że po okresie dobrej koniunktury przechodzimy w okres zmniejszonego zapotrzebowania na dobra". - Nie dziwi to w kontekście zagrożenia techniczną recesją w Niemczech, a także słabymi perspektywami innych partnerów handlowych Polski oraz dużych gospodarek - dodaje.

- Zdaniem managerów, wielkość produkcji zniżkowała w tempie najwyższym od czerwca 2009 r., a więc od największego nasilenia recesji po globalnym kryzysie finansowym - pisze z kolei główny analityk Gerda Broker Roman Przasnyski.

- Choć w ostatnim czasie negatywne wskazania PMI kontrastowały z bardzo dobrymi wynikami polskiej gospodarki, nie należy sygnałów tego indeksu lekceważyć, tym bardziej, że są one zbieżne zarówno z analogicznymi wskazaniami płynącymi z wiodących krajów europejskich, jak również z tendencjami obserwowanymi w ich realnych gospodarkach, a także z niekorzystnymi prognozami na przyszłość - zaznacza Roman Przasnyski.

Autor: mp//bgr / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock