Oszuści podszywają się pod ministra i grożą grzywnami. Ostrzeżenie

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerówTVN24
wideo 2/4
TVN24Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów

CERT Polska ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego. Cyberprzestępcy w wiadomościach e-mail wysyłają informacje o rzekomym obowiązku podania danych o ukraińskich uchodźcach mieszkających w wynajmowanych lokalach.

Zespół CERT Polska opublikował ostrzeżenia we wtorek na swoich kontach w mediach społecznościowych. "Uwaga! Ostrzegamy przed kolejnym etapem kampanii dezinformacyjnej dotyczącej uchodźców z Ukrainy. Tym razem wiadomość mailowa ma pochodzić od ministra spraw wewnętrznych i administracji - Mariusza Kamińskiego" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Przedstawiciele zespołu wskazali, że należy zignorować wiadomość.

W treści maila od oszustów możemy przeczytać, że "na terenie Polski będą organizowane działania, których głównym celem jest zbieranie informacji o obywatelach Ukrainy mieszkających obecnie na terytorium Polski". "Właściciele mieszkań muszą podać informacje o ukraińskich uchodźcach mieszkających w wynajmowanych lokalach mieszkalnych. Dane prosimy wysłać drogą elektroniczną na adres Ambasady Ukrainy w RP" - dodano.

Cyberprzestępcy straszą, że "w razie niedostarczenia danych o obywatelach Ukrainy na właścicieli mieszkań zostanie nałożona grzywna zgodnie z Kodeksem administracyjnym Rzeczypospolitej Polskiej".

"Próba wyłudzenia danych osobowych"

CERT Polska już w ubiegłym tygodniu ostrzegał przed wiadomościami podobnej treści od oszustów. Informowano wówczas, że podszywają się oni pod Departament Spraw Międzynarodowych i Migracji MSWiA.

Oszuści nie ograniczyli swoich działań wyłącznie do sieci. Plakaty w sprawie rzekomego zbioru informacji pojawiły się również na ulicach polskich miast.

Urząd do Spraw Cudzoziemców podkreślał, że "nie jest autorem ogłoszenia i nie zbiera wspomnianych na ulotce informacji". "Treść ulotki może sugerować, że jest to próba wyłudzenia danych osobowych. Wiarygodne informacje udostępniane przez UdSC są dostępne na stronie: http://gov.pl/udsc" - dodali przedstawiciele urzędu we wpisie na Twitterze.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości