Soboń: Polacy pomagający uchodźcom otrzymają podatkowe wsparcie od rządu

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Maląg o otwarciu rynku pracy dla obywateli Ukrainy
Maląg o otwarciu rynku pracy dla obywateli UkrainyTVN24
wideo 2/24
TVN24Maląg o otwarciu rynku pracy dla obywateli Ukrainy

Wiceminister finansów Artur Soboń przekazał, że Polacy, którzy pomagają, otrzymają podatkową pomoc od rządu. Dodał, że przygotowywane są zwolnienia podatkowe dla osób fizycznych, a firmy będą mogły wliczyć pomoc w koszty.

W czwartek w Sejmie odbyła się debata poświęcona zmianom podatkowym wprowadzonym w ramach Polskiego Ładu. Podczas debaty wiceminister finansów Artur Soboń odniósł się do wypowiedzi posłów, którzy żądali wsparcia dla osób i firm pomagających uchodźcom z Ukrainy.

- W pakiecie, jaki przygotowujemy, jako rząd i nad którym będziemy pracować, są zwolnienia podatkowe dla osób fizycznych i "ukosztowienie" pomocy dla firm - powiedział Soboń. Dodał, że "Polacy, którzy pomagają, otrzymają podatkową pomoc od rządu".

Z kolei minister rodziny Marlena Maląg zapowiedziała we wtorek otwarcie rynku pracy dla Ukraińców, specjalną infolinię, centralną bazę ofert pracy i aplikację ePraca w języku ukraińskim.

Jakie zmiany w Polskim Ładzie?

W trakcie debaty nad Polskim Ładem Soboń powiedział, że nie ma powrotu do systemu podatkowego, który funkcjonował w 2021 r. i że możliwe są tylko takie zmiany, które będą korzystne dla podatników.

- Są rozwiązania, które trzeba w tym systemie utrzymać – obecną wysokość kwoty wolnej, wyższej niż wcześniej, drugi próg podatkowy, który przez 12 lat nie był zmieniany, różnego rodzaju ulgi, takie jak PIT zero dla seniorów, ulgę rodzinną, ulgę dla przedsiębiorców. To wszystko jest czymś, co daliśmy podatnikom i co trzeba utrzymać – powiedział wiceminister finansów w Sejmie.

Ale wskazał także, co może ulec zmianie. - Rozmawiajmy o tym, co trzeba zmienić. Ja celowo nie wspomniałem o rozwiązaniach, które powinniśmy głęboko przeanalizować, jak ulga dla klasy średniej – stwierdził Artur Soboń.

- Są kwestie do załatwienia. Przykładem mogą być przepisy dotyczące osób samotnie wychowujących dzieci, które są kwestią do załatwienia tak, aby te osoby na Polskim Ładzie nie straciły – powiedział Soboń.

Zapowiedział także szeroko zakrojone konsultacje społeczne przepisów, zmieniających Polski Ład. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Atak Rosji na Ukrainę - oglądaj program specjalny w TVN24

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Darek Delmanowicz

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości