Złóż wniosek o 500 zł na dziecko w banku. Na liście nowe placówki

Z kraju

Shutterstock500 plus również za pośrednictwem Banku Ochrony Środowiska

Od połowy kwietnia klienci Banku Ochrony Środowiska będą mogli składać wnioski o świadczenie z programu 500 plus na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS za pośrednictwem bankowości internetowej. Bank podpisał w piątek porozumienie z ZUS w tej sprawie.

Usługa w BOŚ będzie dostępna już w połowie kwietnia 2016 r.

- Rodzina 500 plus jest jednym ze strategicznych programów skierowanych do polskich rodzin. Jako polski bank aktywnie wspieramy działania Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, których celem jest przywrócenie równowagi demograficznej w Polsce – podkreślił p.o. prezesa BOŚ Stanisław Kluza.

List intencyjny podpisany

BOŚ to tylko jeden z wielu banków, za pośrednictwem których możemy złożyć wniosek o świadczenie. Premier Beata Szydło podpisała już 15 marca br. list intencyjny o współpracy banków w programie Rodzina 500 plus.

Jak wyjaśniała premier Szydło, "wyjątkowość polega na tym, że o to do programu społecznego, ale też rodzinnego, prodemograficznego dołączają się przedstawiciele instytucji finansowych, świata biznesu". - Łączymy to, co powinno się dziać zawsze w takich sytuacjach. Łączymy świat biznesu, gospodarki z problemami gospodarki - stwierdziła. List podpisało wówczas 18 banków:

Getin Noble Bank Bank Pocztowy Mbank Bank Polskiej Spółdzielczości Bank Handlowy w Warszawie ING Bank Śląski FM Bank PbP Smart Deutsche Bank Polska Alior Bank PKO BP Credit Agricole Bank Millenium Spółdzielcza Grupa Bankowa Bank Ochrony Środowiska Raiffeisen Bank Polska PKO S.A. BPH S.A.

Jako pierwsze chęć współpracy zadeklarowało PKO BP. Bank podpisał porozumienie z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w zakresie współpracy przy realizacji rządowego programu Rodzina 500 plus. Rozpoczęły się intensywne testy tego sposobu składnia wniosków o świadczenie. Profil za pośrednictwem tego banku będzie można rejestrować od 17 kwietnia.

Krok w stronę e-administracji

Wiceprezes ZUS ds. IT Radosław Stępień dodał, że współpraca z bankami i szybki proces rejestracji profilu na Platformie Usług Elektronicznych "zdecydowanie" ułatwi rodzinom występowanie o świadczenia wychowawcze, ale też ułatwi dostęp do instytucji publicznej, do ZUS. Dzięki elektronicznemu kontu w banku każdy w każdej chwili zyska dostęp do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Dzięki temu będziemy mogli rozwijać e-administrację w naszym kraju - zaznaczył. Przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS będzie można od 1 kwietnia składać wnioski o wypłatę świadczenia wychowawczego. Aby zarejestrować osobisty elektroniczny profil ubezpieczonego w ZUS trzeba było przynajmniej raz pofatygować się do zakładu, by potwierdzić swoje dane. Dzięki współpracy z bankami będzie można zarejestrować profil, wchodząc na swoje elektroniczne konto bankowe a bank uwierzytelni, że dane osobowe są prawdziwe. Jak mówiła w rozmowie z prezes ZUS Genowefa Uścińska, toczą się rozmowy z 14 bankami, ale w jej ocenie - zgodnie z prawem bankowym - można przewidzieć, że podejmą je także inne, by przez bankowość elektroniczną można było korzystać z Platformy ZUS.

Wnioski już wkrótce

Dzięki programowi Rodzina 500 plus rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami) - również na pierwsze. Świadczenie będzie wypłacane do ukończenia przez dzieci 18 lat.

Program ruszyć ma 1 kwietnia br. Od tego dnia będzie można składać wnioski. Oprócz ZUS - m.in. także przez bankowość elektroniczną, a także w formie papierowej - w samorządach i na poczcie.

"Łączymy świat biznesu z problemami społecznymi". Banki wspierają 500 plusTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: