Do Krakowa nie dojedziesz A4. Szykują się utrudnienia

Z kraju

Kontakt 24Prace na jednym z najważniejszych dla regionu odcinków autostrady A4 wymagają zamknięcia jednej z jezdni i skierowania ruchu na jezdnię przeciwległą.

Od 4 sierpnia GDDKiA rozpoczyna w Katowicach remont wiaduktów głównej jezdni autostrady A4 w stronę Krakowa – nad ulicami Trzy Stawy i Pułaskiego. Prace powinny potrwać do końca października. Przez większość tego czasu główna jezdnia A4 do Krakowa będzie zamknięta.

To odcinek jednej z najbardziej obciążonych ruchem arterii w konurbacji katowickiej. Jak wynika z ubiegłorocznego pomiaru ruchu, śródmiejskim odcinkiem A4 w Katowicach średnio w ciągu doby przejeżdża 59,5 tys. pojazdów; kolejnym – od węzła Murckowska w stronę Mysłowic i Krakowa – 36,5 tys. pojazdów w ciągu doby. Jak poinformował we wtorek Marek Prusak z katowickiego oddziału GDDKiA, prace na jednym z najważniejszych dla regionu odcinków autostrady A4 wymagają zamknięcia jednej z jezdni i skierowania ruchu na jezdnię przeciwległą. Ze względów technicznych, zadanie to podzielono na dwie części. W pierwszej fazie, od czwartku 4 sierpnia, wykonywane będą dwa nowe przejazdy awaryjne, tzw. przewiązki, przenoszące ruch na przeciwną jezdnię. Ta część remontu potrwa do końca przyszłego tygodnia, czyli do 13 sierpnia. W tym czasie zakładane jest wyłączenie z ruchu lewych pasów obu głównych jezdni autostrady.

Będą utrudnienia

W drugiej fazie, od 17 sierpnia, zamknięte dla ruchu zostaną wiadukty głównej jezdni A4 w stronę Krakowa nad katowickimi ul. Trzy Stawy i nad ul. Pułaskiego. Wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu. Oba kierunki jazdy zostaną rozdzielone metalowymi barierami (typu lekkiego). Podczas zamknięcia remontowanych wiaduktów kierujący się w stronę Krakowa będą mogli poruszać się dwoma pasami (po przeciwnej jezdni autostrady). Kierowcy poruszający się z Krakowa w kierunku Katowic będą mieli do dyspozycji jeden pas; podobnie kierowcy wjeżdżający na śródmiejski odcinek A4 od strony trasy S86 (zwężona zostanie łącznica za tzw. zakrętem mistrzów). Ponadto kierowcy poruszający się A4 od Wrocławia w stronę Sosnowca i Częstochowy będą musieli zjeżdżać z głównej jezdni autostrady wcześniejszym zjazdem (dotychczas kierującym na Tychy i Bielsko-Białą). Ogółem zwężenia będą miały niespełna kilometr długości.

Pojedziesz wolniej

Na tymczasowej jezdni dwukierunkowej wprowadzone będzie ograniczenie prędkości do 80 km/h oraz 60 km/h bezpośrednio przed wjazdem lub zjazdem przez przejazd awaryjny. Dodatkowo na całej długości organizacji ruchu na czas robót, na pasach ruchu w kierunku Krakowa, obowiązywał będzie zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. GDDKiA zasygnalizowała, że po zakończeniu zapowiadanych teraz prac (przy sprzyjających warunkach pogodowych, potrwają do końca października), na razie nie jest planowane zamykanie kolejnych jezdni autostrady i dróg zbiorczych lub łącznic na katowickim odcinku A4.

Nowy odcinek A1 otwarty. Kierowcy będą jeździć autostradą o wiele krócej

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt 24