To miał być sposób na tańsze kredyty. "Stawka okazuje się wyższa"

Autor:
JW/ToL,
dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Premier Morawiecki o wskaźniku WIRON
Premier Morawiecki o wskaźniku WIRONTVN24
wideo 2/8
TVN24Premier Morawiecki o wskaźniku WIRON

Nowy wskaźnik, służący do wyliczania wartości kredytów, WIRON, jest obecnie na wyższym poziomie niż "stary" wskaźnik, WIBOR - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".

"Po raz pierwszy od momentu, gdy ruszyły oficjalne notowania nowego wskaźnika referencyjnego WIRON, czyli od początku tego roku, jego stawka okazuje się wyższa niż WIBOR. Widać to przede wszystkim w stawkach trzymiesięcznych i sześciomiesięcznych - podaje wtorkowa "Rzeczpospolita".

I tak WIBOR 6M sięga (według ostatnich dostępnych notowań z 11 września) 5,77 proc., a WIRON 6M – 6,03 proc. Różnica na niekorzyść WIRON wynosi więc minus 0,26 pkt proc., podczas gdy w szczytowym momencie wynosiła nawet 1,05 pkt proc. na korzyść WIRON. Podobnie jest ze wskaźnikami trzymiesięcznymi. Obecnie WIRON 3M jest o 0,17 pkt proc. wyższy niż WIBOR 3M, a w maju br. był nawet o 1,07 pkt proc. niższy.

Zmiana WIBOR-u na WIRON

"Rzeczpospolita" przypomina, że kiedy ponad rok temu premier Mateusz Morawiecki mówił o reformie wskaźników referencyjnych (czyli przejściu z WIBOR na WIRON), "nowe indeksy na tle tych 'starych' wyglądały niezwykle obiecująco. W pewnym momencie (w maju 2022 r.) WIRON 3M był nawet o 3,5 pkt niższy niż WIBOR 3M". Do konstrukcji wskaźnika WIBOR używa się głównie prognoz analityków bankowych, choć bierze się pod uwagę także transakcje, tymczasem WIRON oparty jest wyłącznie na transakcjach między bankami oraz między bankami i firmami.

Z mapy drogowej opublikowanej pod koniec września ubiegłego roku na stronach Komisji Nadzoru Finansowego wycofywanie produktów i instrumentów stosujących WIBOR ma nastąpić w 2024 roku. Cała reforma ma się zakończyć w 2025 roku.

Pod koniec czerwca ING Bank Śląski, jako pierwszy bank w Polsce, wprowadził do swojej oferty kredyty hipoteczne oparte o WIRON.

Zamiana WIBOR na WIRON może stanowić problem nie w przypadku nowych umów kredytowych, ale w zakresie już istniejących - informował w czerwcu Narodowy Bank Polski w "Raporcie o stabilności systemu finansowego". Wskazywał na konieczność konwersji oprocentowania w taki sposób, aby żadna ze stron nie była uprzywilejowana.

Z kolei Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) spodziewa się, że kolejne banki wprowadzą do oferty kredyty hipoteczne oparte o wskaźnik WIRON.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/ToL, dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości