Wietnamie, otwórz się

Z kraju

ShutterstockUmowa o wolnym handlu z Wietnamem

Umowa o wolnym handlu z Wietnamem, którą UE ma podpisać jesienią, to dobra wiadomość dla polskich firm – donosi "Puls Biznesu".

Unia Europejska i Wietnam po 2,5 roku negocjacji osiągnęły porozumienie w kwestii umowy o wolnym handlu. Umowa zostanie podpisana prawdopodobnie jesienią i zniesie większość ceł.

- Po podpisaniu porozumienia Wietnam zniesie 65 proc. ceł importowych z UE, reszta będzie stopniowo zdejmowana w ciągu 10 lat. W przypadku UE jest to rozłożone na 7 lat - mówi Andrzej Pieczonka, radca handlowy w Szanghaju.

- Wietnam to najlepszy rynek w Azji Południowo-Wschodniej dla polskich firm. Należy do strefy wolnego handlu ASEAN, co oznacza, że stąd polskie firmy mogą wchodzić do całego regionu. Trzeba tylko zintensyfikować działania - uważa Katarzyna Kaniewska z Krajowej Izby Gospodarczej.

Wkrótce będzie okazja do nawiązania bezpośrednich kontaktów. - 17 września odbędzie się wizyta wiceministra handlu i przemysłu wietnamskiego. Z delegacją rządową przyjadą przedsiębiorcy z 18-20 firm z sektorów wydobywczego, spożywczego i odzieżowego - mówi Nguyen Duc Thanh, radca handlowy Socjalistycznej Republiki Wietnamu.

Autor: /gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock