Z Krzemowej Doliny do Polski. Kolejna inwestycja amerykańskiej firmy

TVN24 Biznes

Daimler zainwestuje 500 mln euro w Polsce
wideo 2/4

Do końca 2019 roku w Pile w Wielkopolsce rozpocznie działalność nowy zakład amerykańskiego koncernu Flex. Firma działa w branży komputerowej i od lat jest obecna na polskim rynku. "Nasze 17-letnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu w Polsce pokazało zarządowi korporacji, że jest to kraj, w którym chciałby rozwijać swoją działalność" - podała spółka w oświadczeniu.

Flex to firma działająca w sektorze produkcji urządzeń elektronicznych dla branży komputerowej, przemysłowej, motoryzacyjnej oraz medycznej.

Inwestycja w strefie ekonomicznej

W poniedziałek przedstawiciele spółki Flex Solutions Poland podpisali z prezydentem miasta umowę w sprawie nabycia działki o powierzchni ok. 7,5 ha. Wartość transakcji to blisko 2,95 mln zł. Nowy zakład będzie się mieścił w pilskiej podstrefie Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Jak poinformował w imieniu spółki Andrzej Połojko, w Pile powstanie hala produkcyjno-magazynowa o powierzchni 15 tys. m kw. Spółka nie podaje zakładanej wartości inwestycji.

Początkowo zatrudnienie w firmie znajdzie około 100 osób; spółka nie informuje jednak na razie o docelowej wielkości zatrudnienia. Połojko nie potwierdził natomiast podawanych wcześniej informacji o możliwości zatrudnienia w pilskim zakładzie około 3,5 tys. osób.

Jak dodał, plan rozwoju zakładu w Pile jest w dużej mierze uzależniony "od sytuacji biznesowej, zapotrzebowania klientów oraz portfolio produkowanych produktów".

Amerykańska spółka

Flex jest amerykańską spółką utworzoną w 1969 roku; główna siedziba firmy znajduje się w Dolinie Krzemowej w Kalifornii. W 30 krajach firma zatrudnia 200 tys. pracowników.

Flex w Polsce działa od roku 2000. Posiada park produkcyjny w Tczewie oraz centrum logistyczne w Łodzi. W Tczewie, gdzie pracuje około 4 tysięcy osób, powstają m.in.: szafy bazowe do telefonii komórkowej, drukarki 3D czy maszyny samoobsługowe.

"Nasze 17-letnie doświadczenie w prowadzeniu biznesu w Polsce pokazało zarządowi korporacji, że jest to kraj, w którym chciałby rozwijać swoją działalność. Przez ten czas staliśmy się strategicznym oddziałem w Europie; jesteśmy cenieni za wyjątkowe zaangażowanie i kompetencje naszych pracowników. Stąd też decyzja o dalszej ekspansji grupy na terenie Polski" – podała spółka w oświadczeniu.

Przedstawiciele spółki wyjaśnili, że wybór lokalizacji nowego zakładu padł na Piłę ze względu na znaczenie gospodarcze miasta w regionie oraz na strefę ekonomiczną ze względu na "ogromne, 20-letnie doświadczenie w zakresie wspierania inwestorów". Koncern zapowiedział dalszy rozwój parku produkcyjnego w Tczewie.

Minister Morawiecki o inwestycji Bombardiera we Wrocławiu:

Minister Morawiecki o inwestycji Bombardiera we WrocławiuTVN24 BiS

Autor: jb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wiki-observer/Wikipedia (CC BY-SA 3.0)