Polacy wybierają święta poza domem. Zobacz, gdzie wyjeżdżają

Z kraju

ShutterstockCoraz więcej Polaków okres świąteczny spędza poza domem

Coraz więcej Polaków okres świąteczny spędza poza domem. W ten sposób łączymy wypoczynek z czasem spędzonym tylko ze swoimi najbliższymi. Bezkonkurencyjne na Wielkanoc są w tym roku narciarskie Włochy.

Z danych biur turystycznych wynika, że z roku na rok coraz więcej rodaków decyduje się spędzić Wielkanoc poza granicami kraju.

Travelplanet w marcowym raporcie wskazuje, że obecnie wielkanocne narty w Alpach zaplanował w sumie co trzeci wyjeżdżający z tych, którzy na miesiąc przed świętami zlecili zorganizowanie wypoczynku biuru podróży. Mniej więcej jedna trzecia decyduje się również na spędzenie tego czasu na Wyspach Kanaryjskich, Maroku i Egipcie.

Niemal co piąty zaplanował egzotyczną wyprawę - najpopularniejsze kierunki to Kuba, Tajlandia, Chiny i Emiraty Arabskie.

Włochy bezkonkurencyjne

Bezkonkurencyjne na Wielkanoc są w tym roku narciarskie Włochy, gdzie wybiera się 21 proc ogółu zamierzających spędzić święta za granicą z biurami podróży. Na drugim miejscu jest Austria - to 14 proc. turystów.

Za świąteczny wypoczynek we Włoszech narciarz płaci ok. 900 zł, w Austrii natomiast - ok. 1500 zł.

W segmencie wyjazdów pod palmy zaszły duże zmiany. Egipt, główny kierunek wielkanocnych wyjazdów, spadł bowiem teraz na 5. miejsce.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza podróże do Egiptu, z wyłączeniem wyjazdów grupowych do miejscowości turystycznych położonych po stronie afrykańskiej nad Morzem Czerwonym oraz Szarm el-Szejk na Półwyspie Synaj.

"Plażowe" kierunki

Najpopularniejszy obecnie "plażowy" kierunek to Wyspy Kanaryjskie. Są nieco droższe niż w poprzednią Wielkanoc (koszt, jaki ponosi przeciętny turysta wzrósł z ok. 2700 zł do ok. 2800 zł) ale ten czas chce tam spędzić 13 proc. wyjeżdżających z biurami podróży - czytamy w raporcie. Wyjątkowo duży odsetek polskich turystów chce również spędzić Wielkanoc na drugim końcu świata. Egzotyczne wyprawy zarezerwowało ponad 20 proc. klientów Travelplanet.pl. Bezkonkurencyjna pod względem popularności jest Kuba.

- Obserwowane ostatnio mocne ocieplenie relacji tego kraju z USA turyści traktują jako ostatni dzwonek, by zobaczyć Kubę w socjalistycznych szatach - mówi cytowany w raporcie Radosław Damasiewicz, dyrektor marketingu i e-commerce Travelplanet.

Drugi popularny egzotyczny kierunek to Tajlandia.

Weryfikacja

Marek Kamiński z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Agentów Turystycznych radzi w rozmowie z Polskim Radiem, by szukając ofert na własną rękę sprawdzać organizatorów wycieczek. Sprawdzajmy, czy dany organizator jest wpisany do rejestru organizatorów turystyki. Można to zweryfikować na stronie Ministerstwa Sportu.

Propozycje podróżnicze na Wielkanoc:

Propozycje podróżnicze na Wielkanoc

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock