TVN24 Biznes | Z kraju

Handlowy kalendarz w najbliższych dniach. Godziny otwarcia sklepów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy
Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie WielkanocyTVN24
wideo 2/4
TVN24Profesor Flisiak o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa w okresie Wielkanocy

W Wielką Sobotę 3 kwietnia sklepy będą pracować krócej. W większości z nich zakupy zrobimy do godziny 13.00. Ponadto w placówkach obowiązują ostrzejsze limity dotyczące klientów. Poniżej przedstawiamy kalendarz handlowy na najbliższe dni.

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, w tym sobotę poprzedzającą Wielkanoc - wszystkie sklepy tego dnia mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14.00. Dłużej mogą być czynne tylko te placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

W związku z dodatkowymi ograniczeniami niektóre sieci zdecydowały o wydłużeniu godzin otwarcia placówek przed świętami. Na taki krok zdecydowały się Biedronka, Lidl oraz Kaufland.

Od soboty 27 marca w placówkach handlowych, na targu lub poczcie obowiązują nowe limity osób: 1 osoba na 15 m2 w obiektach do 100 m2, a także 1 osoba na 20 m2 w obiektach powyżej 100 m2. Dla porównania dotychczasowe limity wynosiły: 1 osoba na 10 m2 – w obiektach do 100 m2 oraz 1 osoba na 15 m2 – w obiektach powyżej 100 m2.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Godziny otwarcia sklepów przed świętami

Jak wynika z listy opublikowanej na stronie Biedronki około 170 sklepów w najbliższych dniach będą czynne całodobowo. Reszta placówek będzie czynna codziennie do 23.30 lub do północy.

LISTA SKLEPÓW OTWARTYCH CAŁODOBOWO

Lidl zdecydował się uruchomić ponad 200 sklepów w systemie 24-godzinnym. Do sieci należą 764 placówki w całym kraju.

GODZINY OTWARCIA SKLEPÓW LIDL

Biuro prasowe spółki Kaufland Polska Markety zapowiedziało wydłużenie godzin otwarcia sklepów w okresie przed Świętami Wielkanocnymi, w dniach 1-2 kwietnia. "Markety będą czynne w godzinach od 6.00 do 24.00" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi. Wyjątek stanowią markety w Biłgoraju, Końskich oraz Świdniku, które będą otwarte w godzinach 6.00-22.00, a także sklep w Kwidzynie, który będzie czynny w godzinach 6.00-23.00.

Na wprowadzenie zmian, przynajmniej na razie, nie zdecydowały się sieci Carrefour, Auchan oraz Aldi. "Analizujemy na bieżąco sytuacje w szczególności liczbę klientów w godz. 6-8.00 i 20.00-22.00, jeżeli zauważymy zapotrzebowanie klientów na szerszą dostępność naszych sklepów niż 6.00-22.00 będziemy reagować i zmieniać godziny otwarcia sklepów" - wyjaśniła Dominika Juszczyk z Aldi Polska.

Markety Dino w ciągu Wielkiego Tygodnia pozostają otwarte w godzinach 6.00-23.00, z wyjątkami wynikającymi z dostosowania do lokalnych przepisów.

Godziny zamknięcia sklepów w Wielką Sobotę

Zgodnie z przepisami w Wielka Sobotę sklepy mogą być otwarte maksymalnie do godziny 14. Godziny zamknięcia placówek:

- Biedronka: 13.30,

- Lidl: 13.00,

- Carrefour: 13.00,

- Auchan: 13.00,

- Kaufland: 13.00,

- Netto: 13.00,

- Dino: 13.30,

- Żabka: 14.00, po godz. 14.00 decyzję o otwarciu placówki samodzielnie podejmują przedsiębiorcy korzystający z wyłączeń zawartych w ustawie. 

Przedstawiciele Żabka Polska zwrócili uwagę, że 4 i 5 kwietnia obowiązują takie same zasady działalności handlowej, jak w niedziele objęte ograniczeniami handlu. "Franczyzobiorcy sklepów Żabka mogą więc skorzystać z dopuszczonej przez Ustawę możliwości prowadzenia w tych dniach sprzedaży osobiście. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych placówkach" - poinformowano.

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sklepów franczyzowych Carrefour. "W przypadku sklepów franczyzowych, właściciele sami ustalają dni i godziny, w których sklepy są otwarte. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o godzinach otwarcia, które będą dostępne w każdym ze sklepów" - wskazało biuro prasowe.

PAP/Maciej Zieliński

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości