Potężny zastrzyk gotówki z podatków. Będzie z tego tyle, "co daje nam Unia Europejska"

Z kraju

Kornel Morawiecki o zapewnieniach Mateusza Morawieckiegotvn24
wideo 2/4

- Mój syn, wicepremier (Mateusz Morawiecki - red.) mówi mi, że z tej dbałości o państwo będziemy mieli fundusze, które zapewnią nam pomoc porównywalną z tym co daje nam Unia Europejska - mówi w programie "Tak jest" w TVN24 Kornel Morawiecki, przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni. Pieniądze te miałyby pochodzić z walki z "oszustami, wyłudzaczami, karuzelą VAT".

Według raportu firmy PwC, efektem obecnych działań rządu Prawa i Sprawiedliwości uszczelniających system podatkowy jest 5,5 miliarda złotych do budżetu.

Największa część tej kwoty pochodzi z podatku VAT, z którego trafiło 3-4 mld zł więcej. Efekty widać też w akcyzie. Z danych resortu finansów wynika, że w 2016 roku do budżetu z tego tytułu wpłynęło około 1 mld złotych więcej.

Wśród decyzji rządu PiS, które przyczyniły się uszczelnienia systemu podatkowego z pewnością znalazło się wejście w życie Jednolitego Pliku Kontrolnego, wzmocnienie pionu analitycznego w skarbówce, czy wprowadzenie tzw. pakietu paliwowego i energetycznego.

Efekty przyniosła też generalna klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania, które weszła w życie w połowie zeszłego roku - o czym pisała w piątek "Rzeczpospolita".

Zdaniem Kornela Morawieckiego efektem tych działań będą fundusze w budżecie porównywalne z tymi, które płyną do naszego kraju z Brukseli. - Wzięliśmy się za oszustów, wyłudzaczy, za karuzelę VAT-u. Mój syn, wicepremier (Mateusz Morawiecki - red.) mówi mi, że z tej dbałości o państwo będziemy mieli fundusze, które zapewnią nam pomoc porównywalną z tym co daje nam Unia Europejska - mówi w programie "Tak jest" w TVN24 przewodniczący koła poselskiego Wolni i Solidarni.

Kolejne rozwiązania

Rząd PiS nie zwalnia jednak tempa i wprowadza kolejne rozwiązania, które mają uszczelnić system podatkowy. Od początku tego roku zaczęły obowiązywać zmiany w ustawie o VAT, które mają dać fiskusowi m.in. szybszy dostęp do dokumentów umożliwiających analizę przepływów finansowych między firmami.

Od maja obowiązuje też system monitorowania przewozu towarów wrażliwych (głównie paliw i wyrobów tytoniowych). Ponadto, w przyszłym roku już wszyscy podatnicy VAT mają wypełniać Jednolite Pliki Kontrolne i przesyłać co miesiąc do elektronicznego rejestru. Fiskus będzie miał dzięki temu możliwość szybszego wykrycia oszustw na VAT.

Wszystkie te działania mają do końca 2018 roku przynieść od 16,3 do 22,4 mld zł dodatkowych wpływów do budżetu. W 2019 roku będzie to kolejne 6 mld zł, a w 2020 - jeszcze 4 dodatkowe mld zł - o czym pisała "Rz".

Ile z Unii

Prognozy choć optymistyczne, to nawet po zsumowaniu przedstawiają kwotę daleko odbiegającą od tej, jaką do tej pory Polska otrzymała z Unii Europejskiej. Jak wynika bowiem z danych Ministerstwa Finansów, na koniec marca 2017 roku, od momentu wejścia do Wspólnoty nasz kraj otrzymał blisko 136 miliardów euro, czyli przy obecnym kursie (4,22) ponad 573 miliardy złotych. W tym samym czasie wpłaciliśmy do unijnej kasy blisko 44,5 miliardy euro. Oznacza to, że Polska przez 13 lat "na czysto" dostała ponad 91 miliardów euro, czyli około 384 miliardy złotych.

ZESTAWIENIE TRANSFERÓW FINANSOWYCH ŚRODKÓW UNIJNYCH OD POCZĄTKU CZŁONKOSTWA POLSKI W UE

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24, tvn24bis.pl, Rzeczpospolita

Raporty: