Morawiecki zapowiada: w przyszłym roku wyższa kwota wolna

Z kraju

Wicepremier Morawiecki zapowiedział podniesienie kwoty wolnej od podatkuTVN24 BiS
wideo 2/7

Podwyższymy kwotę wolną od podatku z 6,6 tysiąca do 8 tysięcy złotych - zapowiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. To dobra wiadomość, ale nie dla wszystkich.

Wicepremier pytany w rozmowie z Polską Agencją Prasową o obietnicę podniesienia kwoty wolnej od podatku, odpowiedział, że w przyszłym roku "wzrośnie do 8 tysięcy złotych, jeśli chodzi o dochód, od którego w ogóle nie trzeba płacić podatku".

- Wzrośnie również wynoszący obecnie 11 tysięcy złotych próg dochodu, po przekroczeniu którego kwota wolna przestaje maleć i wynosi 3091 złotych. Każde 1000 złotych podwyższenia tego progu powoduje, że obejmuje on wielką grupę osób, co kosztuje budżet ponad 300-400 milionów złotych. Podniesiemy ten próg być może do poziomu 13 tysięcy złotych, może 14 tysięcy złotych, co oznacza kolejny koszt dla budżetu powyżej miliarda złotych - dodał.

Ze słów ministra można wnioskować, że kwota wolna wynosząca 8 tys. zł będzie dotyczyć tylko najmniej zarabiających - tak jak obecnie kwota 6,6 tys. zł. Z takiej stawki mogą skorzystać jedynie zarabiający właśnie 6,6 tys. zł rocznie lub mniej. W przypadku pracowników, którzy zarabiają pomiędzy 6,6 tys. zł a 11 tys. zł rocznie, kwota wolna stopniowo się zmniejsza. Dla podatników z dochodem rocznym od 11 tys. zł do 85,5 tys. zł (takich jest najwięcej) roczna kwota wolna wynosi 3091 zł. Ci z dochodem w przedziale 85,5 tys. zł - 127 tys. zł mają kwotę wolną, która obniża się stopniowo od 3091 zł do zera. Wreszcie dla dochodu rocznego ponad 127 tys. zł kwoty wolnej nie ma w ogóle.

Kwota wolna w 2017 r.

Te progi to efekt zmian z jesieni ub.r. Wcześniej przez wiele lat kwota wolna dla wszystkich wynosiła 3091 zł.

Obietnica

Podniesienie kwoty wolnej z 3091 zł do 8 tys. zł było jedną z głównych obietnic PiS i Andrzeja Dudy przed wyborami w 2015 r. W kampanii nie zapowiadano jednak, że wysokość kwoty będzie zróżnicowana i zależna od dochodów.

Do zmiany kwoty wolnej zobowiązał polityków także wyrok Trybunału Konstytucyjnego z października 2015 r., w którym poziom 3091 zł uznano za niezgodny z konstytucją. O zbadanie przepisów zwrócił się do TK Rzecznik Praw Obywatelskich, argumentując, że tak niska kwota wolna sprawia, że podatki muszą płacić nawet osoby z dochodem nie zapewniającym minimum egzystencji.

Kwota wolna od podatku to poziom dochodów, przy uzyskaniu których nie jesteśmy zobowiązani do odprowadzenia na rzecz państwa podatku dochodowego. Przysługuje wyłącznie podatnikom, których dochody opodatkowane są na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.

Autor: mb//bgr / Źródło: PAP

Raporty: