Polska na hamulcu, ale Morawiecki zapowiada odbicie

TVN24 Biznes

ShutterstockPolska gospodarka ma odbić w przyszłym roku

Odbicie w inwestycjach może nastąpić na przełomie pierwszego i drugiego kwartału 2017 roku, najpóźniej w III kwartale (lipiec, sierpień, wrzesień - red.) - poinformował wicepremier Mateusz Morawiecki.

- Projekcje procesów inwestycyjnych na najbliższe 4-5 kwartałów powoduje, że jestem nastawiony optymistycznie. Na przełomie pierwszego i drugiego kwartału, najpóźniej w III kwartale, widzę bardzo możliwe odbicie w inwestycjach, zarówno prywatnych jak i publicznych, w tym skorelowanych ze środkami unijnymi - powiedział na konferencji Morawiecki.

Gospodarka hamuje

Przypomnijmy, że w III kwartale produkt krajowy brutto wzrósł o 2,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

To najgorszy wynik od trzech lat.

PKB wyrównany i niewyrównany sezonowoGUS

W ujęciu kwartalnym, PKB w trzecim kwartale wzrosło o 0,2 proc., po wzroście o 0,8 proc. kdk w drugim kwartale. Z danych GUS za okres trzech miesięcy wynikało także, że inwestycje w trzecim kwartale br. spadły o 7,7 proc. rdr.

Wicepremier Mateusz Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB. Zobacz fragment programu "Fakty po Faktach" w TVN24 (29.11.2016):

Morawiecki o przyczynach niższego wzrostu PKB

Autor: mb/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: