Gigantyczna inwestycja w motoryzacji. Ale nie od Daimlera

Z kraju

tvn24Morawiecki: negocjacje z Daimler AG na finiszu

- Negocjacje dotyczące budowy fabryki silników koncernu Daimler AG w Jaworze są w końcowej fazie - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Inwestycja, której szacowany koszt to 500 mln euro, ma powstać na obszarach Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Tymczasem w Polsce blisko 1,3 mld zł inwestuje koreański LG. Jego fabryka baterii do samochodów elektrycznych da pracę ok. 700 osobom.

Morawiecki w środę wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii elektrycznych do samochodów firmy LG Chem w Biskupicach Podgórnych pod Wrocławiem.

Końcowy etap

Pytany o losy planowanej w Jaworze inwestycji powiedział, że negocjacje z Daimler AG są na końcowym etapie. - Trwa uzgadniania pewnych parametrów i w zawiązku z tym, że atrament jeszcze nie wysechł na podpisanej umowie, to nie mogę powiedzieć, że sprawa jest zamknięta. Negocjacje są jednak w zdecydowanie końcowej fazie - powiedział Morawiecki. Na początku maja niemiecki koncern Daimler AG ogłosił, że zamierza zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników w Polsce i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Pierwszy w naszym kraju zakład produkcyjny Mercedes-Benz Cars ma być zlokalizowany w Jaworze, na terenie Dolnośląskiej Strefy Aktywności Gospodarczej - S3 Jawor (DSAG-S3). To obszar będący częścią Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje liczy ponad 460 hektarów.

Produkcja silników

Zgodnie z planami budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. W polskiej fabryce w Jaworze mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S. Będą to motory nowej generacji, spełniające europejskie normy emisji spalin badane w rzeczywistych warunkach drogowych, a nie jak do tej pory - w warunkach laboratoryjnych.

Baterie do samochodów

W Polsce zainwestuje także koreański koncern LG. W środę wicepremier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości rozpoczęcia budowy fabryki baterii do samochodów elektrycznych. Wartość inwestycji to blisko 1,3 mld zł, a w zakładzie zajdzie pracę 700 osób.

Budowa fabryki LG Chem Energy ma zakończyć się do 2018 roku. Powstanie ona w Klastrze LG w Biskupicach Podgórnych, który jest częścią Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zarządzanej przez Agencję Rozwoju Przemysłu. Jak podkreślił wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki, inwestycja LG Chem wpisuje się w polską strategię rozwoju. - W strategii określiliśmy, że interesuje nas elektromobilność - mówił. Dodał, że inwestycja koreańska to krok w kierunku wzmocnienia wysokich technologii w obszarze produkcji baterii litowo-jonowych. - Nasza strategia elektromobilności ma doprowadzić w Polsce do wyprodukowania samochodów elektrycznych; do tego, by w Polsce jeździło coraz więcej samochodów elektrycznych i byśmy mogli lepiej chronić nasze środowisko - mówił.

Autor: mb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Daimler-Benz

Raporty: