Baniak o postulacie odwołania prezesa JSW: to problem zastępczy. Trzeba ratować spółkę

Baniak o postulacie odwołania prezesa JSW: to problem zastępczy. Trzeba ratować spółkę
Baniak o postulacie odwołania prezesa JSW: to problem zastępczy. Trzeba ratować spółkę
TVN24 Biznes i Świat
TVN24 Biznes i ŚwiatBaniak o postulacie odwołania prezesa JSW: to problem zastępczy. Trzeba ratować spółkę

Plan naprawczy dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej jest niezbędny, by ratować miejsca pracy w spółce - powiedział we wtorek wiceminister skarbu Rafał Baniak i zaapelował o zaprzestanie strajku. Dodał, że sprawa odwołania prezesa JSW, czego chcą związki, to "problem zastępczy".

- W ocenie Skarbu Państwa, jako akcjonariusza, plan naprawczy jest niezbędny, żeby te miejsca pracy ratować i to jest nasza szczególna dbałość i staranność - powiedział we wtorek na konferencji prasowej wiceminister Baniak.

Strajk

Zaapelował do związkowców o odwołanie strajku. - Kwestie personalne traktujemy jako problem zastępczy. Dlatego za państwa pośrednictwem apelujemy o zawieszenie strajku i powrót do rozmowy o ratowaniu spółki - powiedział wiceminister. W kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczął się we wtorek rano strajk okupacyjny – podali związkowcy. Nie odpowiedzą na wystosowany w poniedziałek przez resort skarbu apel o przerwanie strajku, czekają na „jakieś konkrety” ze strony jego przedstawicieli. Domagają się m.in. odwołania prezesa JSW Jarosława Zagórowskiego.

Zarząd JSW i strona związkowa powinny wrócić do rozmów - zaapelował we wtorek na konferencji pełnomocnik ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciech Kowalczyk. Podkreślił, że sytuacja na światowych rynkach węgla jest bardzo trudna.

Poprawa sytuacji w Kompanii Węglowej

- Wszyscy wiemy, że sytuacja na światowych rynkach węgla jest bardzo trudna, a mimo to inne spółki węglowe powoli realizują, czy też będą przystępowały do realizacji planów naprawczych. Sytuacja w Kompanii Węglowej, która była dużo trudniejsza niż w przypadku Jastrzębskiej Spółki Węglowej, normalizuje się. Wczoraj podpisano pierwsze ważne porozumienie o zbyciu czterech kopalń do spółki zależnej Węglokoksu. Jest to pierwszy ważny etap realizacji planu naprawczego Kompani Węglowej i nie widzimy zagrożeń, jeśli chodzi o realizację tego planu - powiedział Kowalczyk. W JSW od 28 stycznia trwa strajk, w kopalniach nie jest prowadzone wydobycie. Strajk rozpoczął się w następstwie ogłoszenia przez zarząd planu oszczędnościowego uzasadnianego potrzebą poprawy kondycji firmy. W ub. tygodniu w spółce trwały rozmowy związkowców i zarządu - z udziałem mediatora, b. wicepremiera i b. ministra pracy Longina Komołowskiego. Jego efektem był parafowany w piątek, kierowany do rady nadzorczej JSW, protokół uzgodnień i rozbieżności. We wtorek rano w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej rozpoczął się strajk okupacyjny.

Relacja z GPW - godz. 10:30
Relacja z GPW - godz. 10:30TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości