Nowa skarbówka ma przynieść miliardy. Optymistyczne prognozy

Z kraju

Wicepremier Morawiecki o uszczelnieniu VATtvn24
wideo 2/5

Działalność Krajowej Administracji Skarbowej zwiększy w 2017 roku wpływy do budżetu państwa o ponad 15 miliardów złotych - mówił w czwartek wiceminister finansów Marian Banaś.

- Po pierwszym kwartale mamy wzrost (wpływów z podatków - red.) o ponad 9 miliardów złotych. Wkład KAS to znacząca część - dodał minister w czwartek w rozmowie z dziennikarzami.

Banaś ocenił, że w kolejnych latach efekty finansowe będą lepsze niż w 2017 roku. - Jesteśmy przekonani, że efektywność KAS w kolejnych latach będzie lepsza, że będziemy osiągać lepsze wyniki - stwierdził.

Wpływy z VAT

Przypomnijmy, że pod koniec maja Ministerstwo Finansów poinformowało, że dziura budżetowa po pierwszych czterech miesiącach roku wynosi zaledwie 900 milionów złotych. Tymczasem rządowy plan zakładał, że deficyt wyniesie w pierwszym kwartale 10,5 miliardów.

Jednym z efektów tak dobrych wyników są właśnie wyższe dochody z podatku VAT. Dochody z tej daniny wzrosły rok do roku, aż o 33,8 proc., czyli ok. 14,4 mld zł. Oznacza to, że do budżetu państwa trafiło o jedną trzecią środków więcej niż w tym samym okresie przed rokiem.

W pierwszym kwartale ten wzrost dochodów z VAT był jeszcze wyraźniejszy i wyniósł 40 procent rok do roku. Do końca marca 2017 roku dochody z podatku od towaru i usług przyniosły do budżetu blisko 42,4 mld złotych, tymczasem w tym samym okresie 12 miesięcy temu było to 30,2 mld złotych.

Dochody z podatku od towarów i usług w pierwszych kwartałachtvn24

Wzrost dochodów z podatków odnotowano zresztą we wszystkich głównych daninach. Według szacunków MF powiększyły się one o jedną piątą. Na przykład dochody z podatku akcyzowego i od gier wzrosły o 3,6 proc., a z CIT o 15,1 proc. Budżet państwa zyskał też 1,4 mld zł na nowym podatku - od niektórych instytucji finansowych, czyli głównie banków, firm pożyczkowych i towarzystw ubezpieczeniowych.

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ O USZCZELNIENIU SYSTEMU PODATKOWEGO

O KAS

Krajowa Administracja Skarbowa funkcjonuje od 1 marca 2017 roku. Głównym celem KAS jest ograniczenie skali przestępczości gospodarczej, zmniejszenie luki VAT oraz zmniejszenie kosztów poboru podatków.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: