"Powrót ze szczytów", rata może spaść

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Prezes NBP Adam Glapiński o dalszych decyzjach RPP w sprawie stóp procentowych (wypowiedź z 10 listopada 2022)
Prezes NBP Adam Glapiński o dalszych decyzjach RPP w sprawie stóp procentowych (wypowiedź z 10 listopada 2022)TVN24
wideo 2/6
TVN24Prezes NBP Adam Glapiński o dalszych decyzjach RPP w sprawie stóp procentowych

Rynek zakłada koniec podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. Zatem najpewniej szczyt WIBOR-a mamy za sobą - stwierdził ekonomista Rafał Mundry. Analitycy Banku Pekao wskazali, że według rynku trzymiesięczny WIBOR za rok ma być na poziomie 6 procent.

Według Mundrego "WIBOR wraca ze szczytów", w związku z tym "rata kredytu, jeśli ktoś ma teraz aktualizację, wzrośnie kosmetycznie".

Jego zdaniem ten, kto będzie miał aktualizację pod koniec grudnia, najprawdopodobniej "będzie mógł zobaczyć już ciut niższą ratę".

Mundry stwierdził, że "kredytobiorcy mogą zacząć spać spokojnie", gdyż "znacznie wyższych rat już nie powinni zobaczyć", "a na przełomie roku przynajmniej ci z 3M (trzmiesięczny WIBOR - red.) mogą spodziewać się już nawet ciut niższych rat". Dodał, że "widać to po ofertach banków", które "tną właśnie stałe oprocentowanie z 10 na 7-8 procent".

Z kolei analitycy Banku Pekao wskazują, że "zdaniem rynku WIBOR 3M miałby za rok wynosić ok. 6 procent". Wskazali, że "w miesiąc zgubiliśmy to 2 punkty procentowe". "Wątpliwe, ale nie niemożliwe" - napisali na Twitterze. Opublikowali również wykres, na którym widać, że kontrakty na WIBOR 3M za rok (stawka FRA 12x15) wskazują na poziom ok. 6 procent.

W listopadzie, podobnie jak w październiku, Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy na niezmienionym poziomie, w tym referencyjną na poziomie 6,75 proc.

Decyzje RPP mają wpływ na WIBOR, co jednocześnie przekłada się na wysokość rat kredytów. Oprocentowanie kredytów składa się z dwóch elementów: marży banku i wskaźnika WIBOR. Część banków stosuje stawkę WIBOR 3M (trzymiesięczny), co oznacza aktualizację oprocentowania kredytu hipotecznego co trzy miesiące, licząc od momentu uruchomienia kredytu. W przypadku WIBOR 6M (sześciomiesięczny) oprocentowanie jest aktualizowane co sześć miesięcy. Powyższe stawki zawierają w sobie prawdopodobne podwyżki lub obniżki stóp, które mogą się pojawić w tym okresie.

WIRON zamiast WIBOR-u

WIRON został wskazany przez Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. reformy wskaźników referencyjnych jako alternatywny wskaźnik referencyjny stopy procentowej. Zgodnie z mapą drogową przyjętą przez Komitet Sterujący, zakłada się osiągnięcie gotowości rynku finansowego do zastąpienia wskaźników referencyjnych WIBID i WIBOR przez indeks WIRON na początku 2025 roku.

Indeksy WIRON będą udostępnianie od 2 grudnia 2022 o godz. 9:30. Od 1 stycznia 2023 publikacja na stronie internetowej GPW Benchmark będzie się odbywała z opóźnieniem 4 godzin.

Zdaniem prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju Pawła Borysa od przyszłego roku w polskim sektorze bankowym powinny pojawić się kredyty oparte o nową stawkę.

GPW Benchmark jest administratorem wskaźników referencyjnych stopy procentowej na podstawie zezwolenia udzielonego przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz wpisanym do rejestru Europejskiego Urzędu Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) w myśl przepisów Rozporządzenia o Wskaźnikach Referencyjnych (BMR).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: DarSzach / Shutterstock.com

Pozostałe wiadomości