Paczka papierosów za 40 zł? WHO zaleca podniesienie akcyzy

Z kraju

sxc.huWysoka cena papierosów zniechęci palaczy?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca podniesienie akcyzy na papierosy – informuje "Gazeta Wyborcza". Po podwyżce paczka papierosów kosztowałaby ponad 40 zł.

WHO zaleca, by podnieść minimalny poziom akcyzy do 75 proc. Jak twierdzą producenci, podwyżka przełożyłaby się na wzrost ceny paczki papierosów z 13,5 zł do 41,3 zł. Wzrost byłby tak duży ze względu na skomplikowaną strukturę akcyzy tytoniowej w naszym kraju.

Duże koszty

"GW" pisze, że resort finansów dotąd szybko podnosił akcyzę. W zeszłym roku, czyli cztery lata przed terminem osiągnęliśmy poziom co najmniej 90 euro za 1 tys. sztuk papierosów, który zaleca Bruksela. Za takie działania Polskę pochwaliła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która uważa, że wzrost ceny papierosów o 10 proc. ogranicza palenie o 3-5 proc. Warto podkreślić, że leczenie chorób spowodowanych paleniem będzie kosztowało podatników 200 mld złotych w ciągu 20 najbliższych lat.

Uderzenie w branżę?

Branża tytoniowa już wcześniej protestowała przeciwko pośpiechowi w windowaniu akcyzy. Według jej wyliczeń od 2004 do 2013 r. stawka tego podatku wzrosła w Polsce o 245 proc. To przekładało się na szybki wzrost cen i napędzało szarą strefę. Z danych Almares - Instytutu Doradztwa i Badań Rynku wynika, że co czwarty wypalany w Polsce papieros pochodzi z przemytu albo jest zrobiony z tytoniu sprzedawanego poza oficjalnym obrotem.

Amerykański rząd próbował zniechęcić palenia papierosów poprzez szokującą kampanię społeczną. Dotknięci chorobą palacze radzili, aby rzucić nałóg. Materiał z 2014 roku:

Autor: msz/ / Źródło: Gazeta Wyborcza, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu