"Jesteśmy nastawieni, żeby podejmować odważne decyzje luzujące". Minister zdrowia podał warunek

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Adam Niedzielski o odmrożeniu weselTVN24
wideo 2/7
TVN24Adam Niedzielski o odmrożeniu wesel

Jeżeli chodzi o perspektywę poświąteczną, to jesteśmy nastawieni, żeby podejmować odważne decyzje luzujące - powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Zaznaczył jednak, że warunkiem będzie przejście przez szczyt zachorowań. Szef MZ wskazał, że z ostrożniejszymi limitami odmrożone miałyby być na przykład wesela.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas piątkowej konferencji prasowej był pytany o zbliżający się sezon weselny i obostrzenia, jakie będą dotyczyły tej branży.

Koronawirus a wesela

- Bardzo wyraźnie chciałbym powiedzieć w imieniu pana premiera i całego rządu, że nastawienie rządu co do obostrzeń i regulacji zdecydowanie się zmienia. To znaczy, mamy teraz sytuację, w której część społeczeństwa jest już zaszczepiona, badania serologiczne pokazują, że mniej więcej 20-25 procent społeczeństwa ma już przeciwciała, więc te nasze decyzje dotyczące luzowania obostrzeń będą na pewno odważniejsze - podkreślił szef MZ.

Jednocześnie Niedzielski zaznaczył, że "teraz znajdujemy się w okresie wzrostowym trzeciej fali". - Przewidujemy, że na przełomie marca i kwietnia ta fala powinna osiągnąć swoje apogeum, a potem procesy pandemiczne powinny słabnąć, co nakłada się na ten okres wielkanocny - wskazał minister.

- I rzeczywiście jest taki scenariusz analizowany, że w przypadku jeżeli byśmy po świętach mieli już to apogeum zachorowań za sobą, to będziemy przywracali wszystkie te sektory, branże, które były do tej pory dotknięte obostrzeniami, oczywiście taką techniką delikatnych kroków, czyli nie od razu na przykład wesele na 50 osób, tylko wprowadzając pewne ostrożniejsze limity - tłumaczył szef MZ.

- Ale generalnie, jeżeli chodzi o perspektywę poświąteczną, to tutaj jesteśmy nastawieni - z tym zastrzeżeniem, że będziemy mieli za sobą szczyt zachorowań - żeby podejmować odważne decyzje luzujące - podkreślił Adam Niedzielski.

Ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w 2020 roku zawarto ponad 145 tysięcy związków małżeńskich, czyli o ponad 38 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Częstość zawierania małżeństw w miastach i na wsi jest podobna.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: