Przymusowe urlopy dla niezaszczepionych? Rzecznik rządu wyjaśnia

Autor:
mp/ToL
Źródło:
PAP
Müller: jest kwestia dopracowania szczegółów projektu ws weryfikacji szczepień
Müller: jest kwestia dopracowania szczegółów projektu ws weryfikacji szczepieńRadio Plus
wideo 2/7
Radio PlusMüller: jest kwestia dopracowania szczegółów projektu ws weryfikacji szczepień

Życzyłbym sobie, aby projekt dotyczący weryfikacji szczepień został przyjęty przez Sejm na następnym posiedzeniu, ale jest kwestia dopracowania szczegółów tak, aby uzyskał on pełną akceptowalność i społecznie, i w naszym środowisku - mówił rzecznik rządu Piotr Mueller. Dodał, że nie ma w nim mowy o wysyłaniu niezaszczepionych pracowników na przymusowe urlopy.

Rzecznik rządu został zapytany w środę w Radiu Plus, co się dzieje z przepisami umożliwiającymi pracodawcy weryfikację, czy pracownik jest zaszczepiony. Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski mówił w poniedziałek, że projekt ten zostanie skierowany pod obrady rządu i prawdopodobnie trafi na najbliższe posiedzenie Sejmu. Jest ono zaplanowane w dniach 16-17 listopada.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN 24 GO >>>

Weryfikacja szczepienia w miejscu pracy

Mueller zaznaczył, że projekt może też być poselski. - On budzi w jakichś kręgach pewne wątpliwości, moim zdaniem nieuzasadnione, bo ten projekt nie pozwala, żeby w jakikolwiek negatywny sposób, finansowy na przykład, odbijało się cokolwiek na pracowniku - zapewniał.

Dodał, że w projekcie nie ma mowy o wysyłaniu niezaszczepionych pracowników na przymusowe urlopy. - Taki pomysł nie mógłby być zaakceptowany na poziomie rządu. Oczywiście w jakimś wachlarzu pomysłów przez niektóre osoby był stawiany, ale jest nieakceptowalny - powiedział Mueller.

Natomiast, jak dodał, wariantem, który w tej chwili jest brany pod uwagę jest ułatwienie np. pracodawcy sprawdzenia tego, czy dana osoba "jest narażona na zakażenie i ewentualne przesunięcie jej na inne stanowisko pracy, ale z zachowaniem płacy". - On też budzi emocje również w naszym środowisku politycznym - poinformował Mueller.

Dopytywany, czy oznacza to, że przyjęcie projektu przez rząd nie jest pewne, rzecznik odparł, że życzyłby sobie żeby ten projekt był przyjęty przez Sejm na następnym posiedzeniu. - Ale jest kwestia dopracowania szczegółów tak, aby uzyskał on pełną akceptowalność również w naszym środowisku politycznym, ale w ogóle społecznie - powiedział Mueller.

Autor:mp/ToL

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości