TVN24 Biznes | Z kraju

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych o dostawach węgla do Polski. Gdzie on jest?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Jarosław Kaczyński o węglu
Jarosław Kaczyński o węgluTVN24
wideo 2/6
TVN24Jarosław Kaczyński o węglu

Najbliższa dostawa węgla zakontraktowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych jest przewidziana na październik - wynika z odpowiedzi przesłanej TVN24 Biznes. Agencja zapewniła, że dostawy zakupionego przez nią surowca "są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem działań logistycznych w tym zakresie".

8 kwietnia polski rząd w związku z agresją Rosji na Ukrainę wprowadził embargo na dostawy węgla ze wschodu. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku zużycie węgla, głównie rosyjskiego, w gospodarstwach domowych wyniosło 7,4 mln ton. Z Rosji do naszego kraju trafiało, w zależności od roku, około 8 mln ton węgla.

Po wprowadzeniu ograniczenia, Polska postawiła na transporty morskie m.in. z Ameryki Południowej i Afryki. Jak podało jednak w czwartek Radio ZET, wśród przypływających statków nie ma tych z węglem zamówionym przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Wcześniej, 20 lipca br. posłowie Lewicy próbowali przeprowadzić kontrolę poselską w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, aby dowiedzieć się, jak wygląda zabezpieczenia zasobów węgla.

Postanowiliśmy zapytać Agencję, czy i ewentualnie, dlaczego węgiel jeszcze nie dotarł do polskich portów i kiedy pojawią się pierwsze dostawy.

Czytaj także: Jak wybrać dobry węgiel? Najważniejsze kryteria

Dostawy węgla do Polski

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przekazała w przesłanej nam odpowiedzi, że "realizuje powierzone zadania w zakresie tworzenia i utrzymywania rezerw strategicznych, w tym rezerw surowców energetycznych".

"RARS od 11.07.2022 r., tj. od momentu złożenia przez Ministra Klimatu wniosku, prowadzi kontraktacje węgla uzupełniając tym działania Spółek Skarbu Państwa" - podkreślono.

Według przedstawicieli Agencji "dostawy zakupionego surowca są realizowane zgodnie z przyjętym harmonogramem działań logistycznych w tym zakresie". Z przekazanych nam informacji wynika, że najbliższa dostawa węgla zakontraktowanego przez Rządową Agencję Rezerw Strategicznych, "przewidziana jest na październik". Agencja nie podała, czy i ile zakontraktowanego przez nią surowca dotarło do tej pory do Polski.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Osiem ton. Możemy przed kopalnią się umówić". Szara strefa handlu węglem
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: fakty

Pozostałe wiadomości