Rusza Forum Ekonomiczne w Krynicy. Relacja w TVN24 Biznes i Świat

Z kraju

Forum Ekonomiczne KrynicaW Forum Ekonomicznym weźmie udział około 3 tys. uczestników z 60 państw świata

We wtorek rozpocznie się XXV Forum Ekonomiczne w Krynicy-Zdroju. Motto tegorocznej konferencji brzmi "Jak zbudować silną Europę? Strategie dla przyszłości". W sesji plenarnej pod tym hasłem zapowiedziano udział prezydentów Polski, Chorwacji i Macedonii. Relacja z Forum w TVN24 Biznes i Świat oraz na tvn24bis.pl.

Hasło tegorocznego Forum Ekonomicznego i rozpoczynającej spotkanie sesji plenarnej nawiązuje do wyzwań przed jakimi stoi Europa w obliczu zagrożeń zewnętrznych i braku stabilności polityczno-gospodarczej wewnątrz Unii Europejskiej.

Ważne dyskusje

Podczas sesji inauguracyjnej prezydenci: Polski Andrzej Duda, Chorwacji Kolinda Grabar-Kitarović i Macedonii Gorge Iwanow mają dyskutować o perspektywie silnej i zjednoczonej Europy, w której panuje pokój i dobrobyt, w sytuacji gdy drży ona pod presją zarówno czynników wewnętrznych, jak i sił zewnętrznych. Europejskiej spójności i jedności zagrażają odśrodkowe siły polityczne i problemy gospodarcze; jednocześnie Europa musi stawić czoło coraz ostrzejszej globalnej rywalizacji ekonomicznej oraz konfliktom geopolitycznym - wskazują organizatorzy debaty. Po sesji inauguracyjnej prezydent Duda spotka się w Krynicy z prezydentem Macedonii; wcześniej w Krakowie spotkają się natomiast prezydenci Polski i Chorwacji. Program trzydniowego Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju skupia się na tematach aktualnych, korespondujących z najważniejszymi problemami gospodarczymi, społecznymi i politycznymi Europy. Zaplanowano debaty, bloki programowe czy prezentacje raportów, w ramach 12 ścieżek tematycznych, poświęconych kluczowym sektorom gospodarki i życia społecznego, jak: Makroekonomia, Biznes i Zarządzanie, Energetyka, Innowacje, Ochrona Zdrowia, Nowa Gospodarka, Społeczeństwo, Państwo i Reformy.

Tysiące osób

W spotkaniu weźmie udział około 3 tys. uczestników z 60 państw świata - ekonomistów, prezesów największych spółek, przedstawicieli rządów, parlamentów, naukowców, biznesmenów, dziennikarzy i działaczy organizacji pozarządowych. Najliczniej reprezentowane będą Polska, Ukraina i Niemcy. Wśród politycznych tematów do dyskusji organizatorzy wymieniają kryzys finansowy Grecji, perspektywę referendum w Wielkiej Brytanii, wzrost nastrojów nacjonalistycznych, zagrożenie państwem islamskim, problem imigrantów czy agresywną politykę Rosji. W dyskusjach makroekonomicznych i gospodarczych paneliści skupią się m.in. na obecnym postrzeganiu w Europie wspólnej waluty czy kształcie nowego nadzoru finansowego. Wiele uwagi poświęcone zostanie problemom energetyki - bezpieczeństwu energetycznemu, unijnej polityce klimatycznej i jej wpływowi na gospodarkę unijną, odnawialnym źródłom energii, a także projektom infrastruktury przesyłowej i magazynującej.

Co jeszcze?

W panelach dyskusyjnych, blokach tematycznych, prezentacjach raportów mają uczestniczyć członkowie rządu, m.in. wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński, minister skarbu Andrzej Czerwiński, minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister infrastruktury i rozwoju Maria Wasiak oraz minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki. Obecni będą szefowie największych polskich firm, m.in. PZU, KGHM Polska Miedź, PKO Banku Polskiego, PKN Orlen, Grupy Lotos, PERN „Przyjaźń” czy PGE.

Relacja w TVN24 Biznes i Świat

W TVN24 Biznes i Świat będziemy relacjonować najważniejsze wydarzenia z tegorocznego Forum. Nasz specjalny wysłannik Paweł Blajer będzie rozmawiał z gośćmi, a najciekawsze rozmowy będzie można zobaczyć na antenie TVN24 Biznes i Świat oraz na portalu tvn24bis.pl.

Autor: msz/ / Źródło: tvn24bis.pl, pap,

Źródło zdjęcia głównego: Forum Ekonomiczne Krynica