Internet wreszcie w pendolino? "Umowa zostanie podpisana"

Z kraju

Testy pendolino na polskich torach z Błękitnego24tvn24
wideo 2/3

We wtorek PKP Intercity podpisze z firmą Alstom umowę na montaż wi-fi w pociągach pendolino - poinformowało źródło bliskie spółek, które podpiszą umowę.

- Umowa dotycząca montażu wi-fi w pendolino zostanie podpisana we wtorek - powiedziało PAP źródło.

Problemy z montażem

W połowie lipca prezes PKP Intercity Marek Chraniuk informował, że spółka jest na końcowym etapie negocjacji w sprawie montażu wi-fi w pociągach pendolino, a pierwszy skład wyposażony w tego typu łączność bezprzewodową ma wyjechać na tory do końca tego roku. Jak przypomniał jeszcze na początku tego roku minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, "zamawiający pociągi pendolino przed laty nie przewidzieli w tych pociągach internetu".

- Skutkiem tego gwarant, producent, miał duże problemy, aby wyrazić zgodę na montaż takiej instalacji internetowej - powiedział Adamczyk. Dodał, że "samodzielny montaż takich urządzeń byłby naruszeniem gwarancji".

PKP Intercity kupiło pociągi pendolino od firmy Alstom w maju 2011 roku. Koszt 20 pociągów to około 400 milionów euro. Kontrakt o wartości 665 milionów euro objął także budowę zaplecza technicznego w Warszawie oraz koszty utrzymania technicznego pociągów przez 17 lat. Z kupionych przez PKP Intercity składów pasażerskich tylko w Pendolino nie ma wi-fi. Usługa taka działa w pozostałych zakupionych pociągach, takich jak Dart i Flirt.

Trzeci przewoźnik w Polsce

Jak wynika ze statystyk Urzędu Transportu Kolejowego, w okresie od stycznia do czerwca 2018 roku z PKP Intercity skorzystało 14,26 procent wszystkich pasażerów.

Najwięcej, bo 26,52 procent udziału w rynku miały Przewozy Regionalne, a 19,73 procent Koleje Mazowieckie. W tym czasie 13,79 procent pasażerów skorzystało zaś z usług PKP SKM.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock