Spirala zadłużenia to nie powód do wstydu. "Pokonaj swoje długi"

Z kraju

pixabay.com (domena publiczna) Oba projekty są przeznaczone dla ludzi, którzy nie są w stanie spłacać terminowo rat kredytów

Osobom, które wpadły w spiralę zadłużenia, towarzyszą często wstyd i poczucie bezradności. Dlatego potrzebują wsparcia - uważają autorzy warsztatów dla dłużników, które rozpoczęły się w poniedziałek w Olsztynie. Pomocą dla zadłużonych ma być też bezpłatny kurs online "Pokonaj swoje długi".

Oba projekty są przeznaczone dla ludzi, którzy nie są w stanie spłacać terminowo rat kredytów. Mają ich zmotywować i pokazać w praktyczny sposób, jak stopniowo zredukować a potem spłacić swoje długi. Takich osób jest coraz więcej. Według Raportu InfoDług w Polsce ze spłatą zobowiązań zalega 2,38 mln osób, a na koniec 2014 r. ich zadłużenie sięgało łącznie 40,94 mld zł.

Program specjalny

Z myślą o nich zainaugurowano w poniedziałek w Olsztynie Program Pomocy Zadłużonym "Zaradni". Uczestnicy warsztatów otrzymują wsparcie psychologiczne i wspólnie z trenerami opracują własną drogę wyjścia z długów. Według organizatorów, pomoc psychologów jest niezbędna, bo "długi to nie tylko kwestia pieniędzy" - zadłużonym często towarzyszy strach, wstyd i poczucie bezradności. Dla wielu dłużników są to bariery nie do pokonania. - Uczestnikami naszych warsztatów nie są wyłącznie ludzie niezaradni życiowo, którzy nie radzą sobie z własnymi finansami. Powody wpadnięcia w pętlę zadłużenia bywają różne. Czasem zdecydował o tym wypadek losowy, choroba lub długi zaciągnięte przez członka rodziny - powiedział współorganizator warsztatów Tomasz Wojciechowski. Kilkutygodniowy cykl zajęć został podzielony na trzy etapy. Pierwsze dwa szkolenia są poświęcone zarządzaniu domowym budżetem. Dłużnik wspólnie z trenerem analizuje, jak wpadł w kłopoty finansowe. Potem odbędzie się seria sesji coachingowych, podczas których uczestnicy mają budować motywację do samodzielnego rozwiązania swoich problemów i opracować plan wyjścia z długów. Każdy z zainteresowanych może też wziąć udział w szkoleniu pokazującym możliwości współdziałania w spłacie długu z firmą windykacyjną. Zdaniem Wojciechowskiego, wielu dłużników nie rozróżnia bowiem windykatorów od komorników. Nie wiedzą, że przy współpracy z windykatorem można uzyskać rozłożenie długu na wiele rat czy umorzenie odsetek.

Kolejna edycja

Olsztyńskie warsztaty dla dłużników są trzecią edycją programu przygotowanego przez Centra Integracji Społecznej oraz Fundację Zaradni, powołaną przy firmie windykacyjnej Kredyt Inkaso. Poprzednie odbyły się w Skarżysku Kamiennej i Tychach. Kolejne zaplanowano w lipcu w Bydgoszczy. Udział w tych zajęciach jest dobrowolny i - jak zapewnili organizatorzy - nie wiąże się "z żadnymi ukrytymi formami windykacji". Od poniedziałku rozpoczął się również ogólnopolski multimedialny kurs "Pokonaj swoje długi". To autorski projekt Michała Szafrańskiego, twórcy bloga "jakoszczedzacpieniadze.pl" i eksperta w dziedzinie zarządzania finansami osobistymi. Kurs online jest bezpłatny i dostępny dla każdego poprzez platformę www.pokonajswojedlugi.pl. Według autora, jest to propozycja dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się, jak umiejętnie zarządzać domowym budżetem, wyjść na finansową prostą i zmienić jakość swojego życia. - Nie ma tygodnia, w którym nie otrzymywałbym próśb o pomoc od osób, które mają problemy finansowe lub wpadły w spiralę długów. Coraz trudniej jest mi pochylić się nad sytuacją każdej osoby i rodziny oddzielnie. A z drugiej strony frustrująca jest świadomość, że mam wiedzę, która jest im potrzebna, lecz po prostu nie starcza mi fizycznie czasu na jej przekazanie. Stąd pomysł na opracowanie kursu - wyjaśnił Szafrański. Swój wideo-poradnik oparł na kilkuletnich doświadczeniach i setkach e-maili wymienionych z zadłużonymi czytelnikami jego bloga. Porady znajdą tam także osoby, które nie mają problemów z długami, ale chciałyby lepiej zarządzać swoimi finansami osobistymi, aby w przyszłości długów uniknąć. Internetowy kurs trwa pięć tygodni i składa się z 25 lekcji wideo, które mają pomóc dłużnikom w uświadomieniu sobie problemu, znalezieniu motywacji do walki, a także pokażą jak "zrobić inwentaryzację aktualnej sytuacji finansowej i ułożyć plan wychodzenia z długów". Oglądający dowiedzą się, gdzie szukać oszczędności i jak ograniczać wydatki oraz jak zdobywać dodatkowe środki na spłatę długów i jak nimi zarządzać. Partnerem strategicznym kursu jest MasterCard.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay.com (domena publiczna)