Mazury kuszą ogromną strefą ekonomiczną. Firmy dostaną największe ulgi w kraju

Z kraju

ShutterstockWarmińsko-Mazurska SSE powiększy się o 351 ha

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna chce zwiększyć powierzchnię o 351 ha. Planowane nakłady inwestycyjne na nowych terenach mają sięgnąć 1,3 mld zł, utworzonych ma być ponad 1,1 tys. miejsc pracy. Strefa oferuje największą pomoc publiczną ze wszystkich SSE w kraju - zwolnienia i ulgi sięgają nawet do 70 procent kosztów inwestycji.

Powiększenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (WMSSE) określa projekt rozporządzenia przygotowanego wspólnie z Ministerstwem Rozwoju.

Specjalna strefa

Wniosek ws. zmiany granic Minister Rozwoju skieruje na posiedzenie Rady Ministrów.

- Mamy nadzieję, że stanie się to w listopadzie tego roku - podkreślił prezes WMSSE Grzegorz Smoliński.

Chodzi o powiększenie strefy o grunty publiczne i prywatne. Według planów nowe tereny WMSSE będą zlokalizowane w Bartoszycach, Morągu, Lidzbarku Warmińskim, Tyrowie koło Ostródy, Olsztynie, Mławie, Iławie, Ciechanowie, Nidzicy, Piszu, Biskupcu, Pomiechówku, Braniewie, Stawigudzie, Ornecie, Działdowie, Węgorzewie, Zalewie i Żurominie.

Najwięksi inwestorzy

Największym inwestorem na gruntach prywatnych będzie producent płyt do produkcji mebli firma Egger, która planuje budowę fabryki od podstaw na 88 hektarach w Biskupcu. Deklaruje też nakłady inwestycyjne w wysokości 789 mln zł i zatrudnienie 300 osób. - Budowa zakładu Egger i produkcja płyt meblowych przyniesie korzyść producentom mebli z Warmii i Mazur, ponieważ do tej pory producenci sprowadzali płyty zagraniczne, odbiór płyt produkowanych na miejscu zmniejszy koszty produkcji mebli"- ocenił Smoliński. Dodał, że korzyści odniosą także firmy kooperujące z inwestorem. - Każda nowa inwestycja i każdy nowy inwestor na Warmii i Mazurach jest na "wagę złota". Region nie jest potęgą gospodarczą, wiemy, że sama turystyka nie zapewnia rozwoju gospodarczego, stawiamy także na przemysł i dlatego takie możliwości tworzymy- ocenił prezes Smoliński.

Wysokie ulgi

Podkreślił, że to Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna oferuje największą pomoc publiczną ze wszystkich SSE w kraju postaci zwolnień i ulg sięgających nawet do 70 procent kosztów inwestycji. Inni inwestorzy na gruntach prywatnych, którzy zadeklarowali inwestycje w powiększonej WMSSE działają w branżach: kosmetycznej, przetwórstwa mięsnego, produkcji materiałów izolacyjnych, meblarstwie i produkcji szkła. Wysokość deklarowanych inwestycji ma sięgnąć na gruntach prywatnych 1 mld 302 mln zł, planują oni utworzyć 1 tys. 159 nowych miejsc pracy i utrzymać 2 tys. 281 miejsc pracy.

Dodatkowe hektary

Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna obejmuje 1057 hektarów, zainwestowało w niej 79 inwestorów, obecnie jest wydanych 97 aktywnych zezwoleń, a wartość inwestycji ocenia się na 4,2 mld zł. Utworzono prawie 9,5 tys. miejsc pracy, a utrzymano - 7,6 tys. Do największych inwestorów należą: koncern oponiarski Michelin, LG Electronics, IKEA, a także producenci mebli Wójcik, Szynaka i DFM, producent opraw do sprzętu oświetleniowego Philips i Bruss, producent komponentów w branży motoryzacyjnej. Jak dodał Smoliński, trwa także weryfikacja pod względem użyteczności terenów Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

- Planujemy wyłączyć od 200 do 250 hektarów, na których zezwolenia na inwestycje wygasły, albo prowadzona tam działalność nie wiąże się z działalnością strefy - wyjaśnił prezes.

Zobacz: Inwestycje zagraniczne w Polsce (Film z 13.10.2016)

Eksperci o inwestycji Daimlera: jeden z największych projektów przemysłowych Europy tego roku

Autor: ag//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock